Armáda zahájila stahování vojáků z irácké Basry

Praha - Do Česka se dnes vrátilo prvních 33 vojáků ze zhruba stočlenného kontingentu, který od loňského prosince mimo jiné střežil vstup na mezinárodní základnu. Armáda tak zahájila stahování vojáků z irácké Basry a už připravuje vyslání nového sedmnáctičlenného uskupení, které bude od začátku července například cvičit irácké pozemní vojsko.

Česká vláda loni v říjnu rozhodla, že kontingent z Basry bude z větší části stažen a nahradí jej nové uskupení, které se bude podílet na výcviku irácké armády. Jeho součástí však budou stejně jako dosud tři vojáci, kteří působí v rámci výcvikové mise NATO v metropoli Bagdádu. Dalších 14 Čechů však bude operovat nedaleko hlavního města, kde budou společně s americkými kolegy cvičit Iráčany na bojových vozidlech pěchoty nebo tancích T-72.

Vojáci museli v Basře dodržovat přísná bezpečnostní opatření. Nedávno přesto jednoho z nich zranila do paže střepina z rakety, která dopadla poblíž vchodu do základny. V polovině května přiletěl zpět do Česka, aby se podrobil léčbě v Ústřední vojenské nemocnici.