Na pražské hlavní nádraží nepojedou o prázdninách některé dálkové vlaky

Praha - Na hlavním nádraží v Praze se bude v létě kompletně přestavovat kolejiště, troleje i nástupiště. Během letních prázdnin nebudou některé vlaky tedy zajíždět až na hlavní nádraží, ale svou cestu ukončí na některých jiných nádražích. V souvislosti s chystanou změnou jízdního řádu, která začne platit 15. června, to uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Změna se dotkne především vlaků EuroCity, které jezdí mezi Prahou a severoněmeckými městy. Vlaky z Berlína a Hamburku budou začínat a končit v Holešovicích. Týká se to i luxusních vlaků EuroNight z Basileje a Amsterodamu. Časy odjezdů a příjezdů se nemění.

Vedle mezinárodní dopravy ovlivní přestavba hlavního nádraží také vnitrostátní spoje. Až do 10. září budou rychlíky Praha - Hradec Králové jezdit netradičně na Masarykovo nádraží, plzeňské rychlíky a osobní vlaky od Berouna budou do konce srpna jezdit pouze na Smíchov.

Mimo Prahu čeká cestující od 17. června dlouhá výluka na trati Plzeň - Cheb v úseku Stříbro - Planá u Mariánských Lázní. Autobusy tady budou suplovat vlaky až do prosince. Důvodem je výstavba železničního koridoru.

V krajské dopravě dozná jízdní řád v půlce června jen kosmetických změn. „V regionální dopravě dochází v každém kraji jen k drobným úpravám, zpravidla na základě požadavku krajských úřadů,“ řekl Kubala.

Nový jízdní řád tak pocítí cestující především ve své peněžence. Dráhy totiž kvůli rostoucím cenám ropy a elektrické energie sáhly ke zdražení některých jízdenek. Týká se to především kilometrické banky nebo síťových jízdenek ČD Net. Základní jízdné se zatím nemění.