Ředitel cizinecké policie Husák: Policistům jsme vyšli vstříc

Praha - Před půl rokem vstoupila Česká republika do schengenského prostoru a Češi mohou cestovat „bez hranic“. Tehdy se také objevily obavy z možné nelegální migrace. Kvůli informacím, že Čečenci, kteří požádali o azyl v Polsku, se budou přesouvat přes naše území na jih Evropy, musela cizinecká policie hned na počátku roku kontroly na hranicích zase zvýšit. Nelegální migraci policisté sledují prostřednictvím namátkových kontrol ve vnitrozemí a v příhraničních oblastech. Také z toho důvodu není možné srovnávat statistiky nelegální migrace z předchozích let s těmi letošními.

Po vstupu České republiky do schengenského prostoru vznikly takzvané Inspektoráty cizinecké policie. V současnosti existuje 43 pozemních a pět se nachází na letištích v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích. „V současné situaci jde o dostačující počet, inspektoráty fungují dobře,“ řekl Husák.

Cizinecká policie chystá také speciální dopravní prostředky, takzvané Schengenbusy. „Momentálně jich máme osm na jednotlivých oblastních ředitelstvích,“ řekl Husák. Do budoucna se také počítá s tím, že cizinecká policie dostane nové vozy, které by jí umožnily podstatně operativněji fungovat.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Policistům jsme se snažili vyjít vstříc

Takzvaný sociální program měl podle Husáka zaručit, aby policisté nebyli umístěni příliš daleko od svých původních pracovišť. Změna se dotkla zhruba 1300 policistů. Zrušeno prý nebylo jediné tabulkové místo, nikdo nemusel odejít. „Ve většině případů byli policisté přeřazeni tam, kam si přáli,“ uvedl.

Husák informoval, že kromě dvacítky policistů, kteří už ve středu odcestují na Euro 2008, bude na letištích ve Vídni a dalších městech v Rakousku působit navíc ještě šest dalších českých policistů. Těm ale nebude velet česká policie, nýbrž mezinárodní agentura, jejímž členem je i Česko a jejímž úkolem je pomáhat při ostraze vnější hranice zemím schengenského prostoru. Agentura vyšle do Rakouska zhruba 70 policistů ze všech zemí schengenského prostoru včetně šesti českých.