Heparinové vraždy mohly mít méně obětí, chybovali lékaři

Havlíčkův Brod - Obětí Petra Zelenky, odsouzeného na doživotí v kauze takzvaných heparinových vražd v havlíčkobrodské nemocnici, mohlo být méně. Hrubými chybami za to mohou lékaři. Neudělali totiž vše pro to, aby zjistili, co startuje patologické změny srážlivosti krve pacientů. V některých případech proto pacienti vykrváceli. S odvoláním na závěrečnou zprávu zvláštní komise ministerstva zdravotnictví o tom informuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Informace o chybných postupech lékařů potvrdil deníku i zdroj blízký vyšetřování. „Lékaři na opakovaná a nevysvětlitelná úmrtí reagovali zcela chybně,“ řekl pod podmínkou anonymity jeden z expertů. „Je ale bez debaty, že hlavní viník je Zelenka a že patří za mříže,“ dodal.

Vyšetřovatelé vyčítají havlíčkobrodským zdravotníkům zejména to, že rozbor krve pacientů indikoval děsivé a někdy až patologické výsledky krevního srážení, ale nikdo z nich na to nereagoval. „V sedmnácti případech Zelenka aplikoval pacientům heparin. A oni jednali až půl roku poté. Už pátý případ neslýchaného krvácení je měl probudit,“ řekl MfD vyšetřovatel.

Primář Pavel Longin se ale brání. „Sériového vraha neodhalíte po dvou nebo třech případech. V zahraničí šílení zdravotníci usmrtili i desítky lidí, než byli zatčeni,“ řekl nedávno MfD primář. K aktuálním informacím se deníku vyjádření Longina sehnat nepodařilo.