České předsednictví EU pomůže zviditelnit kraje

Praha - Část oficiálních schůzek ministrů Evropské unie během českého předsednictví se uskuteční mimo Prahu. Regiony tak dostanou příležitost, aby se více zviditelnily a přilákaly pozornost zahraniční. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry je už v zásadě jisté, že se zde bude konat šest, možná sedm velkých ministerských zasedání. Česká republika se má předsednictví EU ujmout na půl roku od ledna 2009. Kromě oficiálního programu se zřejmě bude po celé republice konat 400 až 500 nejrůznějších doprovodných akcí. Na politická jednání bude navazovat bohatý doprovodný kulturní program. Kraje se pochlubí místní kulturou i krajovými specialitami.

„Zveme kraje do předsednictví, protože máme ambice pochlubit se Českou republikou v celé šíři,“ řekl Vondra. V Česku se má uskutečnit 12 neformálních ministerských rad. Některé z nich by se měly konat kromě Prahy také v Luhačovicích, Olomouci, Hluboké nad Vltavou, Mariánských Lázních, Litoměřicích a Brně. Těžit z předsednictví by měly i další regiony. „Například v Hradci Králové se uskuteční jedna z největších akcí, sejde se tam asi 2000 lidí na tradiční konferenci o internetu ve státní správě a informační společnosti,“ dodal Vondra.

V Ostravě bude mimo jiné důležitá schůzka pro nový informační schengenský systém. Původně se zde mělo uskutečnit vrcholné setkání evropských ministrů školství a průmyslu. Z logistických důvodů se ale vláda nakonec rozhodla toto zasedání uspořádat v Praze. Kritériem pro výběr míst schůzek a zasedání byla jejich geografická vyváženost. Vybraná města musí také být hezká.

Národní divadlo a ples v Bruselu 

Kromě oficiálního programu se zřejmě bude konat 400 až 500 nejrůznějších doprovodných akcí, jako jsou setkání obchodních nebo hospodářských komor či vyhlašování různých evropských cen. Jednou z nich bude například konference Pět let poté, kterou iniciovala česká vláda. Chce na ní ukázat, jaký prospěch přineslo unii rozšíření o deset nových členů v roce 2004.

Předsednictví Česka začne podle Vondry nejspíš slavnostním zahájením v
Národním divadle, na které má přijet Evropská komise. Navazovat by měl slavnostní ples v Bruselu, na jehož organizaci by se podílely i české kraje. O způsobu programu se ale ještě jedná a závisí i na tom, jak skončí ratifikace lisabonské smlouvy. Vláda tento týden poslala do Bruselu program svého předsednictví ve dvou scénářích - s lisabonskou smlouvou a bez ní.