Z armády odcházejí piloti, nechtějí do Afghanistánu

Praha - Jako porušení základních povinností, lze chápat, pokud voják odmítne službu v zahraniční misi bez velmi závažného důvodu. V médiích se nedávno objevily informace, že špičkoví piloti odcházejí z armády kvůli obavě z povolání do mise v Afghánistánu. Podle generálního štábu jsou ale zákonem stanoveny základní povinnosti vojáků, mezi které patří například i důsledné plnění rozkazů nadřízených nebo svědomitý výkon služby.

Když voják odmítne službu, musí čelit následkům. „V takovém případě je možné neprodlužovat s vojákem závazek ke službě a podle stávajících právních předpisů pro výkon služby to lze považovat za důvod pro zahájení řízení o ukončení jeho služebního poměru,“ informovala Jana Růžičková z generálního štábu.

Hospodářské noviny uvedly, že z české armády chce odejít každý desátý pilot vrtulníků. Na misi pěti přepravních vrtulníků v Afghánistánu, která má začít za rok, prý není armáda připravena. Do civilu chce 15 pilotů a další členové osádek a pozemního personálu.

Zástupci přerovské vrtulníkové základny ale popřeli, že by jejich piloti odcházeli kvůli obavě z mise v Afghánistánu. Podle mluvčího základny Milana Kouřila jsou jejich důvody zcela běžné a souvisejí s koloběhem v armádě. Také počet odcházejících je podle něj obvyklý a dokonce menší než v minulých letech.