Policie našla tělo pohřešovaného Jakuba Šimánka

Havlíčků Brod - Policisté zatkli Slováka, který je podezřelý z únosu a vraždy devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu. Zadržený muž byl dnes obviněn z trestného činu znásilnění a vraždy. Tělo chlapce, který byl nezvěstný od 4. května, našli policisté v sobotu odpoledne na Havlíčkobrodsku. Z výsledků soudní pitvy vyplývá, že chlapec byl zabit již v den únosu.

Týdny strachu a nekonečného hledání skončily. Mrtvé tělo devítiletého Jakuba leželo na kraji pole mezi křovinami, vrah ho zahrabal do listí. Asi 500 metrů za městem ve stráni nad železniční tratí by tělo malého Jakuba asi nikdo nenašel. Kriminalisty sem zavedl v sobotu sám slovenský pedofil. „Muž zavraždil malého Jakuba bezprostředně poté, co ho 4. května v odpoledních hodinách unesl,“ sdělila policejní mluvčí Iva Marková.

Zdržený Slovák teď sedí v cele předběžného zadržení a podle krajského státního zastupitelství v Hradci Králové se o vazbě rozhodne v pondělí ráno. „Pachatele jsme obvinili z trestného činu vraždy a znásilnění za což mu hrozí 10 až15 let vězení nebo trest výjimečný,“ říká Iva Marková.  

Jakubův otec se hodně zlobí na policii. Nechápe, proč po pachateli už dávno nepátral Interpol. Tvrdí totiž, že vrah byl na Slovensku odsouzen k ochranné léčbě. Na ni ale nenastoupil. Otec zavražděného Jakuba potlačuje emoce: „Takový člověk se courá po Evropě, nebezpečný pedofil! Zatím prý nikoho nezabil, na to jsme jako čekali?!“

Policie chce podrobnosti o pátrání i pachateli zveřejnit až v pondělí. Nepřímo ale přiznává, že otcovy informace jsou pravdivé. Tiskovou konferenci policie k případu vraždy Jakuba odvysílá ČT24 živě v pondělí 9. června od 9:00.

Jakub Šimánek se ztratil 4. května z havlíčkobrodského parku. Policisté a hasiči chlapce několik dní hledali s pomocí potápěčů a speciálně vycvičených psů v rybnících a nádržích, pátrali také ve městě a jeho okolí v i řece Sázavě. Na mnoha místech se objevily Jakubovy fotografie. Kvůli pátrání sestavila policie speciální vyšetřovací tým. Kriminalisté také požádali o pomoc kolegy v zemích schengenského prostoru. Jakubova matka se zhroutila, do poslední chvíle věřila, že syn je naživu.