Vesecká nehodlá odstoupit ze své funkce

Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nehodlá ustupovat žádným tlakům. Svou funkci neopustí kvůli prohranému soudu se stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD Marií Benešovou. Vesecká míní, že rozsudek soudce Vojtěcha Cepla je politicky motivovaným pokusem vrátit Čunkovu kauzu zpátky do hry na politickém poli. Komentovala tak v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce rozsudek z minulého týdne ve sporu Marie Benešové s nejvyššími představiteli justice. Její vystupování se však nelíbí ani prezidentovi Soudcovské unie Jaromíru Jirsovi.

„Já jsem nikdy neustupovala žádným tlakům, neudělám to teď, neudělám to ani v budoucnu,“ komentovala Vesecká snahy o své odvolání.

Nejvyšší státní zástupkyně nepovažuje za chybné, že se připojila k hromadné žalobě nejvyšších představitelů justice. Smyslem takové žaloby bylo podle Vesecké určit hranici, kam až mohou takové hanlivé výroky jít. „A já rozhodně považuji výroky o mafii, která manipuluje kauzami za hrubé urážky,“ dodala Vesecká s tím, že kdyby viděla vlastní pochybení, určitě by se k němu nějak postavila.

Rozsudek považuje spolu s ostatními představiteli justice za naprosto neobjektivní a za jednostranně zaměřený. Odůvodnění rozsudku podle ní nevychází z faktů a nevychází ani z toho, co zaznělo v jednací síni.

Vesecká je kdykoli připravena poskytnout vládě jakékoliv informace. Pokud jde o Stranu zelených, z jejichž řad se objevují snahy o odvolání nejvyšší státní zástupkyně, Vesecká připomněla, že právě její zástupci jsou dostatečně informování o fungování státního zastupitelství, a tudíž vědí, že státní zastupitelství není instituce, která by podléhala politickým tlakům.

Jirsa proti komentářům dosud nepravomocného rozsudku

Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa v pořadu protestoval proti tomu, že Renata Vesecká diskusní pořad České televize využívá k tomu, že hájí svůj vlastní soukromoprávní názor, čímž porušuje ústavně zaručenou zásadu rovnosti stran. Vesecké také vyčetl, že hodnotí rozhodnutí soudce Cepla, což je podle něj výsadou pouze odvolacího soudu.

Jirsa rovněž nepovažuje za správné, že soudce Cepl, komentoval v médiích své rozhodnutí, které přitom není pravomocné a bude jej přezkoumávat další soud.

Spor o výroky o justiční mafii pravděpodobně nekončí

Soudce Krajského soudu v Praze Cepl minulý týden rozhodl, že se Benešová nemusí Vesecké a dalším pěti vysokým justičním funkcionářům omlouvat za výroky o justiční mafii, které na jejich adresu řekla. V odůvodnění konstatoval, že Vesecká a další justiční funkcionáři mohli ovlivnit vyšetřování kauzy Čunek a některých dalších trestních kauz. Spor bude pravděpodobně projednávat soud vyšší instance.

Premiér Mirek Topolánek ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil o odvolání Vesecké zatím neuvažují. Zelení ale chtějí o situaci na státním zastupitelství a možném odchodu Vesecké diskutovat ve vládě.

O situaci v soudnictví chtějí ve vládě nebo ve Sněmovně jednat všechny politické strany, kromě ODS. Sociální demokraté, kteří volají nejhlasitěji po odvolání Vesecké, už na příští pátek iniciovali mimořádnou schůzi sněmovny. Přitom právě Paroubek Veseckou před třemi lety na návrh tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce do funkce dosadil za Marii Benešovou.