Při pádu ultralehkého letadla na Jičínsku zemřeli dva lidé

Jičín - Dva lidé dnes zemřeli při nehodě ultralehkéhoho letadla, které se dnes večer zřítilo u Vokšic na Jičínsku. Hasiči původně informovali o tom, že jeden z letců nehodu s těžkými zraněními přežil, mluvčí jičínské policie však po 20:00 řekla, že následkům zranění podlehl i druhý muž.

„Během letu se z nezjištěných příčin letadlo dostalo do vývrtky, kterou se letcům již nepodařilo vyrovnat, a letoun se zřítil do zámeckého parku. Nikdo další při nehodě nebyl zraněn,“ řekla mluvčí. Policisté na místě zjišťují identitu obou zemřelých mužů, dosud není ani jasné, z kterého letiště stroj startoval. „Příčina nehody bude předmětem dalšího vyšetřování policie a letecké inspekce,“ řekla mluvčí. Podle policie šlo o ultralehký letoun typu Qualt 201, který je schopen doletět až na vzdálenost 700 kilometrů.

Předseda jičínského aeroklubu, který na letišti ve Vokšicích sídlí, dnes tragickou nehodu nechtěl komentovat. „Zatím o tom nemám žádné informace, z letiště mi nevolali,“ řekl . Aeroklub Jičín nabízí na vokšickém letišti, které leží přibližně dva kilometry od Jičína, letecký výcvik či vyhlídkové lety.

K tragickým nehodám ultralehkých letadel vyjíždějí záchranáři v České republice několikrát ročně. Letos zasahovali například v dubnu v Miroslavi na Znojemsku, kde se zřítilo ultralehké letadlo, které po dopadu na zem začalo hořet. Pilot stroje na místě uhořel. V říjnu 2007 zemřel na letišti v Šumperku při pádu motorového rogala letec, který se stroj učil pilotovat. Jeho instruktor zemřel na následky zranění v nemocnici.