Porozvodové uspořádání péče o děti čekají změny

Praha -  Vláda dnes vyhověla podnětu Rady vlády pro lidská práva o porozvodovém uspořádání péče o děti a v modifikovaném usnesení schválila seznam takzvaných vhodných prostředí pro ohrožené děti. Pro případy složitých konfliktů mezi rodiči po rozvodu tak zřejmě v budoucnu bude k dispozici nabídka míst, kam mohou dítě dočasně umístit. Opatření by ale mělo být využíváno jen jako krajní řešení v případě bezprostředního ohrožení dítěte.

O sestavení sítě organizací, které by poskytly odbornou pomoc dětem rozvedených rodičů, kteří se dlouhodobě přou o alimenty a styk s dítětem, se začalo mluvit v loňském roce v souvislosti s případem tehdy desetileté Terezy, o kterou se léta přou její rodiče. Aby nemohli děvče ovlivňovat, umístil ho soud v červnu na psychiatrii. Odborníci tehdy protestovali proti tomu, aby zdravé dítě bylo v nemocnici. Po deseti dnech se Tereza přesunula do dětské léčebny, kde strávila prázdniny.

Podnět rady vlády obsahuje také doporučení vypracovat etický kodex pro odborníky, kteří pracují s ohroženými dětmi. Vzděláváním v psychologii a dalších neprávnických oborech by měli v budoucnu projít všichni soudci, kteří rozhodují spory ve věcech péče o nezletilé.