Praha dá do kultury z grantů stejně peněz jako loni

Praha - Pražským kulturním organizacím, které letos získaly od magistrátu v rámci víceletých grantů méně peněz než v loňském roce, dorovná město finanční prostředky na úroveň roku 2007. Podmínkou je souhlas s personálním, ekonomickým a organizačním auditem, který provede odborník z magistrátu. Zastavena bude dočasně také druhá a třetí etapa transformace divadel, která jsou příspěvkovými organizacemi Prahy, a zrušena vyhlášená výběrová řízení na ředitele čtyř scén. V tiskovém prohlášení to dnes uvedli primátor Prahy Pavel Bém a radní pro kulturu Milan Richter.

Hlavní město zruší i grantovou komisi a bude celý systém transformovat. Platí také již dříve ohlášené zrušení dotace na vstupenku. K 1. lednu 2009 pak chce magistrát sjednotit všechny čtyřleté granty a stanovit jejich dopad na mandatorní výdaje města.

Kdo dotace získá, bude dostávat peníze do roku 2012. V tomto období nebudou žádné další granty udělovány. Všichni držitelé nynějších víceletých grantů, kteří budou souhlasit s auditem, by měli získat i čtyřletý grant od ledna 2009, uvedl Richter.

Výběrová řízení na ředitele Divadla na Vinohradech, Divadla v Dlouhé,
Divadla Na zábradlí a Divadla Spejbla a Hurvínka budou zrušena. Současní ředitelé budou do 30. června 2009 pověřeni jejich vedením a v divadlech se uskuteční audit. "Nynější šéfové tak budou mít možnost při
auditu hájit svojí práci," doplnil Richter.

Druhá a třetí etapa transformace u příspěvkových organizací (Divadlo Na
zábradlí, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Dlouhé, Městské divadla pražská, Studio Ypsilon a Švandovo divadlo) nebude pokračovat do provedení auditů a vyhodnocení první transformace.