Ode dneška platí změny v systému zón placeného stání

Praha - Od dnešního dne budou v některých pražských částech platit pozměněná pravidla pro parkovací zóny. Radnice mohou například o víkendech povolit parkování návštěvníkům metropole, obyvatelé si mohou nově koupit desetihodinové parkovací karty. O výjimku mohou požádat také lidé, kteří pečují o nemocné příbuzné a nemají v městské části trvalý pobyt. Na dnešním setkání s novináři to řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Magistrát nově zavedl kartu, která umožní v určených zónách parkování od 08:00 do 18:00 a stojí 400 korun. Dosud si lidé kupovali dvouhodinové karty za 120 korun, nyní tak mohou ušetřit až dvě stovky. „Tato parkovací karta je určena především pro řemeslníky, kteří provádějí opravy v bytech, obchodech či kancelářích a jejichž práce vyžaduje delší čas,“ uvedl Blažek.

Další změna se týká lidí, kteří pečují o starší nebo invalidní příbuzné. „Městské části budou moci udělovat výjimky osobám, kterým je nad 85 let a pobírají nejvyšší příspěvek na péči,“ uvedl náměstek s tím, že věk bude ale pouze orientační.

Lidé budou za kartu platit manipulační poplatek, na rubové straně budou vypsány registrační značky vozidel přímých příbuzných, kteří budou moci kartu užívat. Aby se výjimka nemohla zneužít, bude na kartě i poznamenáno místo, kde platí. Karta bude určena například na místo trvalého pobytu osoby nebo zdravotnického střediska. „V městských částech panuje obava, aby nedocházelo k nadužívání výjimek,“ dodal Blažek.

Třetí změnou je možnost pro městské části povolit stát například v sobotu nebo v neděli v modrých zónách i lidem, kteří tam nemají trvalý pobyt. Taková místa budou označena tabulkou a návštěvníci tam budou moci stát zdarma.

Zóny placeného stání fungují od listopadu v Praze 1 a 2. V březnu se připojila třetí a sedmá městská část. Zájem o systém zpoplatněného parkování mají také Praha 5, 6, 8 a 10. Třetí městská část by zóny chtěla rozšířit na celou Prahu 3. „S dalším rozšiřováním zón nepočítáme dřív než v příštím roce,“ uvedl Blažek.

Podle náměstkyně primátora Markéty Reedové (SNK ED) by se ale zóny do ostatních městských částí šířit neměly. „Účelem zón je podstatně omezit dopravu v centru města, kde je to jednoznačně ospravedlnitelné,“ uvedla Reedová. Podle ní by se také měly peníze vybrané z placených zón využít na investice do parkovišť, která umožní dojíždějícím za prací zaparkovat na okrajích Prahy a dojet do práce městskou hromadnou dopravou.

Blažek by také rád jednal o tom, aby si kartu mohli koupit také lidé, kteří v městské části prokazatelně bydlí, ale nemohou si tam z nejrůznějších důvodů zřídit trvalý pobyt. Bydlení by se mohlo prokazovat například účtenkami za elektřinu.