Armáda začala oplocovat kótu v Brdech

Míšov - Kolem brdské kóty 718, kterou až do pondělí šest týdnů blokovali aktivisté Greenpeace, začalo vznikat oplocení ze speciálního vojenského žiletkového drátu. Zatím není jasné, jak velký prostor armádní ženisté oplotí. Předpokládaná délka plotu by měla být několik kilometrů. Místo bude i nadále střežit vojsko, které nyní celý prostor kóty uvádí do původního stavu. Greenpeace stále mluví o tom, že se na kótu možná ještě vrátí. Podrobnosti ale zatím tají.

„Vojenské lesy a statky se budou snažit, aby z tohoto místa byl opět les,“ poznamenal mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Část věcí aktivistů už vojáci z místa odvezli. Předměty, které nepatří armádě, budou předány na příslušný obecní úřad do Příbrami. Dřevěný most vojáci rozeberou.

Armáda zatím natáhla základ plotu o délce několika desítek metrů. Oplocení podle Čermáka bude vyšší než dospělý muž. Žiletkový drát stočený do spirál vytvoří pevný ostnatý tunel, který by neměl jít ani lehce přestřihnout.

Armáda dnes poprvé médiím oficiálně dovolila jít s doprovodem na kótu. Právě příchodu novinářů zřejmě využil jeden z aktivistů Jan Piňos, který pronikl lesem do střeženého prostoru. Policisté ho zadrželi poblíž kóty. Odmítl se ale legitimovat, a proto byl převezen na policejní stanici. Vojákům se fyzicky nebránil, kladl ale pasivní odpor a hlasitě si stěžoval na údajné násilí.