Seitlová: Plošné vyplácení dávek v poukazech je nezákonné

Brno - Radnice podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové nemohou plošně zrušit vyplácení dávek v hotovosti a nahradit jej poukazy používanými jako stravenky k nákupu potravin. Takové vyplácení sociálních dávek považuje Seitlová za nezákonné. Radnice by měly k tomuto kroku přistoupit jen v konkrétních případech. Starostové ale poukazují na to, že finanční dávky jsou zneužívány. Nepořizují se za ně potraviny, ale alkohol, cigarety nebo se používají ke hře na automatech.

Příjemci poukazů mohou nakupovat potraviny a zboží do domácnosti výhradně v obchodech, s nimiž se na tom předem domluvila radnice. Na poukázky lze často nakupovat ale jen v nejdražších obchodech. Navíc je zákazník nucen vždy utratit celý poukaz, protože se na něj peníze nevrací. Nelze s nimi platit nájemné, poplatky u lékaře nebo poplatky za léky. „Tato forma pomoci jim neumožňuje svobodně rozhodovat o uspokojování potřeb, svobodně vybírat obchody i zboží,“ zdůraznila Seitlová.

Poukazy nyní dostávají nejen problémoví a nepřizpůsobiví občané, ale i ti, kteří si přes všechnu snahu nebyli schopni zajistit práci. Jsou to například lidé v předdůchodovém věku nebo matky s malými dětmi.

Na problém upozornili Seitlovou obyvatelé Litvínova, kteří si stěžovali, že dávku pomoci v hmotné nouzi vyplácí radnice v poměru 70 procent v poukazech a 30 procent v penězích. Zástupkyně ombudsmana proto zaslala litvínovské radnici své vyjádření a vyzvala ji k přijetí okamžité nápravy. O problému již informovala ministerstvo vnitra i ministerstvo práce a sociálních věcí s žádostí o poskytnutí této informace radnicím.

Vedení Litvínova se už s vyjádřením seznámilo. „Na projektu spolupracujeme společně s mosteckým úřadem práce a Ústeckým krajem. Všechny tři instituce zadaly vypracování právního rozboru názoru zástupkyně ombudsmana, vyjádříme se v příštím týdnu,“ reagoval místostarosta Martin Klika.