Muzeum ve Vysokém Mýtě vystavuje luxusní kabriolet

Vysoké Mýto - Kabriolet Aero 50 Dynamik z někdejšího vysokomýtského podniku Karoserie Sodomka nechalo zrenovovat Regionální muzeum. Mezi roky 1939 až 1941 vzniklo v místní karosárně jen sedm těchto kabrioletů. Stylové auto se zakrytými koly, blatníky ve tvaru kapky a luxusním interiérem se stalo chloubou firmy Josefa Sodomky. Regionální muzeum veterána koupilo od soukromého majitele. Druhý veterán stejné výroby se dochoval jenom v muzeu v americké Kalifornii.

Pořízení auta, včetně kompletní renovace přišlo na dva miliony korun. „Získání vozu bylo poměrně náročné, pomohlo nám ministerstvo kultury, které dalo polovinu částky, přispěl také Pardubický kraj a soukromé subjekty,“ sdělil ředitel Regionálního muzea Jiří Junek.

K opravám i výrobě dílů se musely použít původní technologie. Podle renovátora auta Františka Dostála bylo auto na hromadě rozebrané. Vysokomýtský veterán se po opravě vydal na čtyřdenní cesty po Pardubickém kraji. „Říkáme tomu hvězdicová jízda Pardubickým krajem, protože se každý den vracíme do výchozího bodu, do Vysokého Mýta,“ doplnil Junek.

Kabriolet přezdívaný Arizona, kterým jezdil například Jan Werich nebo Hana Benešová bude součástí stálé expozice muzea ve Vysokém Mýtě, věnované někdejší karosárně Josefa Sodomky.