Nový hybrid Toyoty vstoupí na trh do roku 2010

Tokio - Toyota Motor chce začít prodávat do roku 2010 v Japonsku, Spojených státech a Evropě nový hybridní vůz, který se bude moci napájet doma ze zásuvky. Vůz bude využívat nové lithium-iontové baterie vyráběné ve společném podniku Toyoty s firmou Matsushita Electric Industrial, který zahájí výrobu v roce 2009.

Hybridní motory v sobě kombinují různé druhy pohonu, nejčastěji benzinový a elektrický, což umožňuje úsporu pohonných hmot. Nový vůz Toyoty bude moci díky nabíjení jezdit na elektrický motor mnohem déle než současné běžné hybridní vozy. Ty většinou používají těžší a větší nikl-hydridové baterie.

Lithium-iontové baterie se nyní používají nejčastěji v noteboocích a dalších elektronických zařízeních. Všechny přední světové automobilky však pracují na jejich přizpůsobení pro automobily, protože jsou menší a výkonnější než nikl-hydridové, napsaly agentury AP a Reuters.

Toyota je největším světovým prodejcem hybridních vozů. Jejího modelu Prius se za deset let prodalo více než milion kusů. Celkem Toyota prodala na celém světě 1,5 milionu hybridních vozů. Cílem automobilky je po roce 2010 prodávat nejméně jeden milion hybridních vozů ročně. Do výroby hybridních vozů investují i konkurenční japonské společnosti.