Češi mají k rakovině tlustého střeva a konečníku genetické předpoklady

Praha - Rakovina tlustého střeva a konečníku patří k nejrozšířenějším typům rakoviny na celém světě. S rozšiřováním a stárnutím populace její počet neustále narůstá. Jednou z příčin je i současný životní styl, především kouření, nadváha a nedostatek pohybu. Důležitým faktorem je také dědičnost. V přepočtu na počet obyvatel má Česká republika smutné prvenství. Ročně u nás tímto typem rakoviny onemocní přes 8000 lidí. Počet nově diagnostikovaných případů každoročně stoupá, téměř 50 procent z nich je zjištěno až v pokročilém stádiu.

Česká populace má špatné stravovací a životní návyky po mnoho generací. „Tato zátěž na lidský organismus vyvolala genetické predispozice k tomu, aby Češi na tento typ rakoviny trpěli. Při změně životního stylu by se pozitivní efekt objevil až za několik generací,“ objasňuje přednosta kliniky 1. Lékařské fakulty UK Miroslav Zavoral. Skutečnost může podle něj zmírnit pouze takzvaná sekundární prevence, tedy vyhledávání včasných forem nemoci.

Problematice se už deset let věnuje také nadace Dagmar a Václava Havlových, Vize 97, která dnes uspořádala konferenci světových odborníků na léčbu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Jen v roce 2004 na ni v České republice denně zemřelo 16 lidí. 95 procent rakoviny se odhalí u lidí starších 50 let. Rakovina většinou začíná polypy, které rostou velmi pomalu. Obvykle 10 až 15 let. Od roku 2000 je proto jednou za dva roky občanům nad 50 let poskytováno vyšetření tlustého střeva zdarma.

„Výsledky, které máme, jsou vynikající. Každoročně najdeme kolem tisíce pacientů s rakovinou, která je v časném stadiu léčitelná,“ upřesnil Zavoral. Nejúspěšnější používanou metodu je endoskopické odstraňování polypů. Poprvé tento zákrok provedl v roce 1971 profesor Technické univerzity Mnichov Meinhard Classen. „Sledujeme růst polypů, než se stanou zhoubnými. To je právě ta šance, kdy se dá nemoc zastavit a pacient zachránit,“ řekl Classen ve Studiu ČT24.

Odkládání preventivních prohlídek může stát život

Lidé se obávají, že je vyšetření tlustého střeva bolestivé, a proto se mu často vyhýbají. „Bývávalo, ale před třiceti lety. S moderními metodami a zkušenostmi už je vyšetření bezbolestné. Lidé by se proto neměli bát a měli by přijít,“ myslí si Sidney Winawer z Cancer center New York.

Až čtvrtina nemocných se k lékaři dostane pozdě. Češi podle Zavorala nemají preventivní prohlídky rádi. Z rakoviny navíc mají strach a k lékaři je často donutí přijít až velké zdravotní potíže. To už ale většinou bývá pozdě.

Polypy v tlustém střevě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24