Víkendové jednání spory u zelených neurovnalo, napětí trvá

Praha/Kolín - Víkendové jednání republikové rady zelených v Kolíně spory ve straně neurovnalo. Šestičlenný poslanecký klub nejmenší vládní strany se dostal na pokraj rozpadu, oponenti spolu příliš nemluví a spíš si posílají vzkazy přes média. Budoucnost strany je tedy nejasná.

Republiková rada se měla původně spory uvnitř šestičlenného klubu zabývat, ale na jednání nezůstalo dost jejích členů, a tento stranický orgán tak přestal být usnášeníschopný.

Dvě zelené poslankyně, Olga Zubová a Věra Jakubková, si dlouhodobě stěžují na to, že vedení frakce, tedy předsedkyně Kateřina Jacques, s nimi nekomunikuje. Jacques takové výhrady odmítá, Zubová a Jakubková mají podle ní nejslabší docházku na klub, takže komunikovat s nimi je prý opravdu obtížné. Zubová a Jakubková označují slova o nízké účasti na jednáních za nesmysl.

Za pravdu ale Jacques dává předseda strany Martin Bursík. Jemu zase vnitrostraničtí kritici vyčítají to, že nenaslouchá odlišným názorům a ve vládě dělá jinou politiku, než odpovídá programu zelených. Podle kritiků je příliš vstřícný například k návrhu na umístění amerického radaru v Česku, který nejen Jakubková a šéfka republikové rady Zubová odmítají. První místopředsedkyně strany Dana Kuchtová, která se v tom s nimi shodne, patří k nejostřejším Bursíkovým kritikům a zřejmě se bude na sjezdu ucházet o to, aby ho v čele SZ vystřídala.

Politoložka Vladimíra Dvořáková míní, že situaci v koalici by mohl vyhrotit třeba právě radar. Politolog Rudolf Kučera si myslí, že zelení by nakonec mohli být těmi, kteří rozhodnou o neschválení smlouvy o radaru.

Odejdou Jakubková a Zubová z klubu zelených? 

Pokud jde o situaci ve sněmovní frakci zelených, Dvořáková se domnívá, že dvě uvedené poslankyně z klubu možná opravdu odejdou. Jakubková a Zubová své rozhodnutí oznámí v nejbližších dnech. Podle Dvořákové problémy ve straně vyplývají sice i z osobních sporů, současně ale také z názorové různorodosti zelených. Připomněla, že v SZ jsou nebo ji podporují nejrůznější typy lidí - od ekologických aktivistů až po ty, kteří by se dali označit za pravicové liberály. Otázkou je podle ní to, jak dalece současné vnitrostranické spory ohrozí koalici. Kučera soudí, že obě poslankyně v klubu spíš zůstanou, budou však s podporou republikové rady strany ovlivňovat koaliční politiku svými požadavky, případně ultimáty.

Napětí u zelených a obecně v koalici se vyostřuje v situaci, kdy se na bod mrazu dostaly i vztahy mezi vládním a opozičním táborem. Sněmovna byla téměř celý minulý týden ochromena obstrukcemi, kterými si ČSSD a KSČM bránily koaliční snaze o posílení pozic vlády v parlamentních výborech. Jakubková a Zubová hlasovaly s opozicí, koalice si ale nakonec těsně prosadila svou.