Stovky lidí se dnes rozloučily se zavražděným Jakubem Šimánkem

Havlíčkův Brod - Několik set lidí se dnes v Havlíčkově Brodě přišlo naposledy rozloučit se zavražděným devítiletým Jakubem Šimánkem. V doprovodu rodičů se obřadu zúčastnili i Jakubovi spolužáci. Další pietní akty se konaly také ve škole a na dětském hřišti, kam si Jakub chodil hrát. Děti na obou místech zapálily devět symbolických svíček.

Už dlouho před 13:00 stály před obřadní síní havlíčkobrodského hřbitova zástupy lidí s květinami. Bílou rakev zdobil věnec s bílými růžemi, pod ní stál košík s plyšovými hračkami. „Jakub byl nejlepší žák ze třídy, byl úžasný čtenář, krásně kreslil,“ řekla ve smuteční řeči Věra Gablechová, ředitelka Základní školy V Sadech, kterou Jakub navštěvoval.

Jakubův otec Hynek Blaško po obřadě novinářům řekl, že udělá vše pro to, aby se podobná věc už nemohla opakovat. „Taková individua, jako je člověk, který mě připravil o syna, se nesmí volně pohybovat na svobodě,“ uvedl Blaško.

Pátrání po Jakubovi trvalo od 4. května, kdy si odpoledne odešel hrát do městského parku. Matka ho večer neúspěšně hledala, pak oznámila jeho zmizení policii. Policisté a hasiči během několika dní prohledali s pomocí potápěčů a speciálně vycvičených psů rybníky a jejich výpusti, hledali ve městě a jeho okolí i v řece Sázavě.

Policisté Jakubovo tělo našli v sobotu 7. června. Několik hodin předtím zadrželi podezřelého třiačtyřicetiletého Antonína Nováka ze Slovenska. Byl obviněn z trestného činu znásilnění a vraždy.