Nebezpečná křižovatka se u Stříteže přestavovat nebude

Jihlava - Řidiči se zatím nedočkají zlepšení stavu nebezpečné silniční křižovatky u Stříteže nedaleko Jihlavy. V tomto místě najíždějí na dálniční přivaděč auta z řady průmyslových areálů, které se rozrůstají po obou stranách státní silnice. Na neúnosný stav křižovatky si tamní podnikatelé stěžují už dlouho. Jihlavské Ředitelství silnic a dálnic ale při hledání vhodné přestavby narazilo na nedostatek místa, uvedla jeho ředitelka Marie Tesařová.

Do křižovatky ústí dvě silnice nižších tříd. Jedna vede do obce Střítež a patří kraji, druhá, ve směru na Červený Kříž, je v majetku města Jihlavy. Podnikatelé si stěžují, že při vyjíždění z vedlejší silnice musejí někdy čekat i dvacet minut. Ve špičkách jsou boční silnice ucpané.

Tesařová uvedla, že kruhová křižovatka by nestačila kapacitě dopravy. „Musela by tam být velká okružní křižovatka, na kterou tam není prostor,“ dodala. Kvůli čerpací stanici v rohu křižovatky by se tam nevešlo ani mimoúrovňové křížení, jehož stavbu také odborníci zvažovali. Podle Tesařové by zlepšení mohlo nastat, pokud by křižovatka byla řízena světelně.

Díky výhodné poloze u nájezdu na dálnici D1 vznikla v této lokalitě v posledních letech řada průmyslových budov.

Dílčí zlepšení dopravní situace chystá kraj, který letos opraví skoro kilometr své silnice do Stříteže. „Její současný stav je velice špatný. Kvůli velkému provozu nákladních aut je, jak se říká, zlomená,“ podotkl radní Miroslav Houška. Obec Střítež výhledově plánuje postavit chodník u jedné strany této silnice. Předtím ale bude vyjednávat s tamními firmami, aby se na investici kolem pěti milionů korun podílely.