Vlakotramvaj by mohla převážet cestující z jednoho centra města Moravskoslezského kraje do druhého

Ostrava - Odborníci na dopravu diskutovali v Ostravě o vlakotramvaji. U nás tento typ dopravního prostředku dosud nejezdí. V Moravskoslezském kraji jsou ale pro jeho provoz údajně ty nejvhodnější podmínky. Vlakotramvaj může cestující převážet z jednoho centra města do druhého, a to bez přestupu.

První vlakotramvaj se před šestnácti lety objevila v Německu u Karlsruhe. Teď už jezdí také ve Švýcarsku, Holandsku a Francii. Její provoz připravují i v několika dalších evropských zemích. Mezi ně se možná zařadí také Česko. „V našem kraji jsou k využití systému vlakotramvají, velmi dobré podmínky. Máme zde řadu železničních tratí a v Ostravě máme tramvajový systém,“ vysvětluje koordinátor ODIS Aleš Stejskal.

Podle systémového specialisty Bohumila Pokorného by měla vlakotramvaj zlepšit a zpříjemnit podmínky pro obyvatele Moravskoslezského kraje. „Pokud se nám skutečně podaří dostat lidi z aut do veřejné dopravy, která bude kvalitní a kterou budou rádi jezdit, tak odstraníme zácpy a potíže s parkováním,“ vypočítává výhody nového systému.

Vlakotramvaj by dobře obsloužila Hlučínsko a případně i Opavu a propojila by centrum Ostravy s centrem Orlové. Koncem roku bude mít město Ostrava a Moravskoslezský kraj k dispozici výsledky studie. Na tomto základě posoudí, zda se vlakotramvaj v jejich regionu vyplatí.