Osina upozorní na chyby v integraci cizinců

Praha – Anticena Osina má upozornit na nejhorší počiny týkající se integrace cizinců. Letos bude udělena poprvé, o šest nominací se podělila ministerstva školství, práce a sociálních věcí a vnitra. Ačkoli aktivity, za které mohou ministerstva dostat Osinu, působí hrozivě, cizinci, kteří žijí v české společnosti, hovoří spíše o drobných problémech a nevstřícnosti úředníků.

Největší potíž, se kterou se musel utkat Sergej Sinitsyn, byla čeština. Ruský podnikatel se přestěhoval do Česka kvůli lepšímu přístupu ke svým obchodním partnerům v severní Evropě. Z úředníků se k Sinitsynovi nejhůře chovala cizinecká policie, ovšem nesetkal se s tím, že by mu čeští úředníci házeli klacky pod nohy. „Na takových úřadech jako živnostenský odbor jsem neměl problém,“ uvedl Sinitsyn v Dobrém ránu.

Ceny Osina pořádá Centrum pro integraci cizinců. Jeho zaměstnankyně Zuzana Bednářová souhlasí s tím, že největší překážkou pro cizince je nevstřícnost úředníků, která se promítá i do legislativy. Za zlepšení vztahu k cizincům, kteří chtějí v Česku žít a pracovat, nepovažuje Bednářová ani 25 milionů korun od vlády. Tuto sumu letos uvolnil kabinet pro integraci cizinců. „Na papíře to vypadá hezky, ale když potom dojde k realizaci programů, odráží se tam přístup úředníků a neochota být vstřícný,“ kritizovala Bednářová v Dobrém ránu.

Ačkoli považuje Centrum pro integraci cizinců situaci za vážnější, než jak ji cítí Sergej Sinitsyn, ruský podnikatel a Zuzana Bednářová se shodují na trojici nejvážnějších problémů, kterým dnes čelí cizinci v Česku. Jsou jimi jazyk, nevstřícná legislativa a uzavřená společnost.