Podmínky zadávání veřejných zakázek v ČR nahrávají korupci

Praha - Malé veřejné zakázky zadávané samosprávami jsou často netransparentní a špatně chráněné. Vyplývá to z průzkumu občanského sdružení Oživení, provedeného v 71 bývalých okresních městech. Hodnotila se pravidla při zadávání zakázek, tedy to, zda ve městech nemůže docházet ke korupci a jestli mají všichni stejné šance. Ukázalo se, že většina měst sice pravidla má, ale jsou velmi nedokonalá.

Města, která dopadla v hodnocení nejlépe, například Plzeň, Písek, Jindřichův Hradec a Rakovník, mají vysoce podprůměrná pravidla. I nejlepší města by na desetibodové stupnici, kde deset znamená nejkvalitnější pravidla pro zadávání zakázek, dosáhla maximálně čtyř bodů.

Úplně nejhůře je na tom podle výsledků průzkumu například Beroun, Tábor, Česká Lípa, Kroměříž a Litoměřice. Malé, ale leckdy milionové zakázky tam nikdo nekontroluje. Prostor pro korupci je v nich podle sdružení obrovský. Příliš dobře v hodnocení nedopadla ani Praha. Na žebříčku je sice v horní polovině, i tak se ale zjistilo, že 140 ze 160 malých zakázek v letech 2004 až 2005 bylo zadáváno bez veřejné soutěže.