„Stalking“ by se měl brzy dostat na seznam trestných činů

Praha - Slídění, špehování pronásledování a dlouhodobé psychické obtěžování - takzvaný stalking - by mohlo být již brzy v Česku trestné. Jeho zařazení mezi trestné činy schválil ústavněprávní výbor sněmovny. Stalking by se měl objevit v novém trestním zákoníku, který by mohla dolní komora schvalovat v září.

Stalking neboli pronásledování či slídění je opakované a stupňované obtěžování. Pronásledovatel svou oběť bombarduje textovými zprávami, maily, telefonáty či nechtěnými dárky. Psychologové to označují za psychoteror. Po čase se pachatel zaměří na ničení věcí své oběti. Například jí poškrábe auto. Terčem útoku se stávají i domácí mazlíčci. Nakonec nastupují výhrůžky, fyzické výpady a v krajním případě i vražda. 

O zařazení pronásledování a slídění mezi trestné činy usilují již dlouho neziskové organizace na pomoc obětem. Podle expertů by je tak bylo možné mnohem lépe chránit. Stalkingem končívá navíc často i domácí násilí. Po rozchodu totiž někteří agresivní lidé svůj bývalý protějšek dál stíhají. Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové zhruba třetinu obětí slídění může pronásledovat jejich bývalý partner.

Pronásledování je trestné už v několika zemích EU. V Rakousku patří mezi trestné činy od pololetí 2006, v Německu od loňského ledna. Objevilo se již dříve v návrhu připravovaného českého trestního zákoníku. Nakonec z něj ale vypadlo. Nyní by se do něj mohlo opět zařadit.