Na Plzeňsku vyjedou sezónní cyklobusy do Brd a na Šumavu

Plzeň - Během letní sezóny zavede ČSAD Autobusy Plzeň do provozu sezónní cyklobusy s přívěsy až na čtyřicet kol. Díky nim se lidé dostanou do míst, kam jiná veřejná doprava nevede. Cyklisté jsou z dřívějších let zvyklí na spoj, který jezdí na Šumavu. Letos můžou jezdit i do Brd, oblasti plánované stavby amerického radaru. Řekl to ředitel společnosti Miroslav Hucl.  

„Turistický zájem o Brdy je obrovský. Táhlé sjezdy kolem turistických cílů na Plzeň nebo Rožmitál z nich dělají atraktivní destinaci,“ uvedl. Nově je v oblasti otevřena například cyklotrasa Věšín - Padrťské rybníky - Trokavec, která cyklisty zavede do vojenského prostoru a těsné blízkosti Padrťských rybníků. Přívěs za autobusem zatím poveze maximálně 12 kol, pokud by byl větší zájem, vymění firma přívěs za vlek na 25 až 40 kol.

Přeprava kola přejde cestující na 20 korun, tolik cestující zaplatí navíc k běžné jízdence. „Rezervace míst není nutná, v případě zvýšeného zájmu operativně zajistíme posílení spojů,“ dodal. Všechny cyklobusy patří mezi takzvané zelené autobusy s ekologickými motory. Brdský cyklobus pojede z Plzně do Příbrami a to od 21.6. do 14.9. v sobotu, neděli a státní svátek. Na trase staví mimo jiné ve Spáleném Poříčí, Borovně, Míšově či Rožmitále pod Třemšínem. Z Plzně odjíždí v 07:45, z Příbrami v 17:00.

Podle vedoucího dopravního úseku Josefa Forejta se požadavek na cyklobus objevil v anketě, kterou si firma nechala udělat. „Brdsko bylo hned po Šumavě druhou nejžádanější oblastí,“ uvedl.

Ve stejném období budou jezdit i autobusy směrem na Šumavu. Cyklistům jsou k dispozici víkendové spoje na lince Plzeň - Kvilda a zpět a další dvě linky, které je přepraví po Šumavě. „Cyklodoprava má na Šumavě svou tradici. Nejprve se kola vozila přímo v autobusech, kde byly vymontovány zadní sedačky, později jsme zavedli závěsné skříně,“ dodal Hucl. Speciální přívěsy jsou nejnovějším řešením. Nakládku a vykládku kol zajišťuje steward. Ranní odjezd z autobusového nádraží v Plzni je v 06:30, příjezd do Kvildy v 09:50. Odjezd z Kvildy v 16:15, příjezd do Plzně v 19:20.