Královéhradecký dopravní systém čeká o víkendu kolaps

Hradec Králové - Dopravu v Hradci Králové čeká o víkendu největší zatěžkávací zkouška za posledních třicet let. Silničáři kvůli stavbě protihlukového tunelu uzavřou od dnešní dvaadvacáté hodiny frekventovaný nadjezd, kde každou sobotu běžně projede 27 000 aut a v neděli 25 000. Policisté se obávají víkendového dopravního kolapsu.

Výstavba nadjezdu normálně probíhá při běžném provozu. „O víkendu se nadjezd musí uzavřít z důvodů přepínacích prací na táhlech ocelové konstrukce, kde budou osazeny měřící přístroje a zdvíhací lisy. Ty budou zdvihat nadjezd, a bude probíhat dopínání táhel,“ vysvětluje komplikovaný technický proces stavbyvedoucí Petr Škráček.

Pětadvacet let stará stavba dosud nesplňuje podmínky pro kolaudaci. Stát sám sobě vytrvale uděloval výjimky, i když hluk stále překračuje hygienické limity. Skleněný tunel a úprava nadjezdu a okolí je má uvést do normálu. Stát na tuto úpravu vyčlenil 200 miliónů korun.

Uzavření nadjezdu připraví hodně práce dopravním policistům. „Je to skutečně vážný problém. Hradec takové omezení už dlouho neměl. Místní komunikace budou výrazně zatíženy. Budeme se dopravu snažit řídit, jak budeme moct, ale věřím, že budou zácpy a bude nervozita,“ vyslovuje své obavy Lubomír Šitina z královéhradecké policie.

Policisté připravili objížďky. Například kamióny pojedou od dnešní desáté hodiny přímo centrem Hradce, tedy po jeho vnitřním okruhu, kde to jinak mají zakázané. Semafory budou v provozu nepřetržitě.

Silničáři budou potřebovat ještě tři dny úplné uzavírky nadjezdu. Protihlukový tunel má být hotový do konce listopadu.