Antidiskriminační kamion podpoří menšiny v Evropě

Praha – Antidiskriminační kamion Evropské unie odstartoval dnes v Praze své turné po deseti nových státech EU. Vůz, který na své palubě veze tým vysvětlující lidem během svých zastávek, jak se bránit různým formám diskriminace, vyjíždí již popáté. V české metropoli odstartoval jeho turné evropský komisař Vladimír Špidla.

Evropská kampaň má bojovat proti všem druhům diskriminace – kvůli věku, pohlaví, náboženství, sexuální orientaci, zdravotnímu postižení či etnickému původu. Kamion se objeví ve dvaceti městech deseti evropských států. Než kamion zamíří do zahraničí, zastaví se ještě na Sázavafestu v Kácově.

„Podle průzkumů téměř polovina občanů EU neví, jaká má práva, když je diskriminována,“ uvedla ministryně vlády Džamila Stehlíková, do jejíž kompetence boj s dikriminací spadá. Tým v kamionu má proto také informovat Evropany o tom, že se proti diskriminaci mohou bránit.

Ve výzkumu Eurobarometru uvedlo 19 procent dotázaných Čechů, že v posledním roce pocítili nějakou formu diskriminace. Většinou to bylo kvůli věku, etniku či zdravotnímu postižení. U kamionu tak bylo možné vyzkoušet si, jak obtížný je pohyb městem pro lidi odkázané na invalidní vozík.