Počet útoků na koaliční vojáky v Afghánistánu neustále roste

Lógar - Během posledních dvou týdnů už v Afgánistánu po útocích Talibanců zahynulo 17 koaličních vojáků. Oproti loňskému roku se počet incidentů několikanásobně zvýšil. Od začátku roku zde přišli o život i dva čeští vojáci. Sedm jich bylo zraněno. Bojovníci Talibanu neútočí pouze při výjezdech po provincii, ale napadají i českou základnu. Raketami na ni zaútočili už třikrát.

Červen 2008 je pro koaliční vojáky jedním z nejhorších měsíců od pádu Talibanu v roce 2001. Spojenecké jednotky jsou pod palbou každý den. „V porovnání s loňským rokem z 5 útoků měsíčně, teď jejich počet vzrostl až na 40,“ potvrdil velitel PRT Lógar Ivo Střecha.

Podle velitele bojové skupiny PRT Lógar Zdeňka Sourala bývá ve večerních hodinách většinou přímá palba na projíždějící kolony. Přes den se objevují nástražná zařízení. „Oni vedou partyzánský styl války, tomu je těžké vzdorovat. Není radno je podceňovat, jsou to zkušení válečníci,“ dodal Soural, který má za sebou kurzy amerických speciálních jednotek Rangers a Zelených baretů.

Mezi nejnebezpečnější provincie Afghánistánu patří jižní provincie Kandahár a Helmand. V Lógaru ale síla Talibanu pomalu roste. Provincie hraničí s Pákistánem, kde mají Talibové své výcvikové základny. „Pákistánská hranice je nedaleko. Denně roste počet ilegálních překročení. Provincie nabývá na svém strategickém významu,“ uvedl 1.náměstek ministryně obrany Martin Barták. Podle vojáků ale tvoří nepřátele jen malý zlomek afghánského obyvatelstva.

Tento víkend se Čeští vojáci dočkali alespoň malého rozptýlení. Na jejich vlastní žádost přijel do Lógaru zazpívat Daniel Landa, první český zpěvák, který u českého kontingentu v Afghánistánu koncertoval.