Kulatý stůl během půl roku navrhne řešení rizik českého zdravotnictví

Praha – Jaká bude budoucnost péče o seniory, naznačil Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví. Skupina složená z odborníků a politiků všech parlamentních stran kromě ČSSD se snaží zjistit, jak zlepšit zdravotnictví a jak předejít například problémům s jeho financováním.

Kulatý stůl vydal 350stránkovou studii, která naznačuje, že je úroveň českého zdravotnictví srovnatelná se zbytkem Evropy. Zároveň se ale lze obávat budoucnosti. V roce 2050 by totiž měli na jednoho pracujícího člověka připadat tři důchodci, zatímco dnes je to jeden ku jednomu. Koordinátor Kulatého stolu Ondřej Mátl předpovídá, že zdravotnická péče bude za několik desetiletí nedostupná a navíc nekvalitní.

Senioři zanedlouho také nebudou moci získat místo v domovech důchodců. Řešení navrhuje ředitelka Domova pro seniory Elišky Purkyňové Eva Kalhousová: „Je potřeba se vrátit k tradičním pečovatelským metodám a to je rodina.“

Řešení nejpalčivějších problémů by měl Kulatý stůl navrhnout během následujícího půlroku, kdy se ještě bude scházet. Již teď ale není jisté, zda u něj po celou dobu budou zasedat všichni dnešní členové. Zástupci KSČM totiž nejsou spokojeni s některými závěry skupiny.

Od začátku se odmítla Kulatého stolu účastnit ČSSD. Proč se levicová strana staví k pracovní skupině negativně, vysvětlil poslanec David Rath: „Je závislá na ministrovi Julínkovi, je mu podřízená, takže nejde o žádnou nezávislou skupinu.“

S tím nesouhlasí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, na jehož popud Kulatý stůl vznikl. „Má velmi silné odborné zázemí a to vůbec neovlivňovalo Ministerstvo zdravotnictví. ČSSD tam klidně mohla sedět a mohla říkat ne, ne, ne, ale mohla tam sedět,“ uvedl ministr.