Všechny čtyři děti manželů Velických jsou v brněnském Klokánku

Brno - V brněnském zařízení pro děti v tísni Klokánek jsou ode dneška všechny čtyři děti manželů Velických. K sestrám Kristýně a Abigail, které v zařízení žijí asi rok, se dnes připojili jejich dva bratři, kteří byli zatím u rodičů. Dívky měly podle rozhodnutí krajského soudu z minulého týdne odejít z Klokánku do jiného centra. Městský soud v Brně však dnes rozhodl, že všichni čtyři sourozenci budou umístěni právě v zařízení Fondu ohrožených dětí.

Podle mluvčí soudu Soni Vyplašilové vydal dnes soud předběžné opatření na základě nových zjištění. Vyplynulo z nich, že oba rodiče nejsou způsobilí k výchově dětí."

Sestry se do Klokánku dostaly loni kvůli podezření, že je otec zneužívá. Věc oznámila jejich matka. Policie však při vyšetřování porušení zákona nezjistila.

Případ sester Velických je známý kvůli nedávnému útěku starší z nich. Kristýna Velická z Klokánku utekla, když se dozvěděla, že by na základě rozhodnutí měla jít zpět k rodičům. Později se vrátila.

O tom, kde děti Velické zůstanou, rozhodovaly soudy několikrát. Většinou vydávaly takzvaná předběžná opatření s měsíční platností. Podle Vyplašilové je lze až na šest měsíců prodlužovat, což platí i o dokumentu vydaném dnes. Odborníci se však shodují, že podobné rozhodování nepřináší dětem jistotu, neví, zda se za několik týdnů nebudou stěhovat.