Evropský poštovní systém poškodil postižené děti

České Budějovice - Postižené děti z Francie přišly o desítky tisíc korun kvůli evropskému poštovnímu systému. Stalo se to proto, že jim z Českých Budějovic nedorazil balík se speciálními kalendáři. Za peníze z jejich prodeje a dražby si měly zaplatit cestu do Čech. Pošta jim  nahradit skutečnou hodnotu zásilky nemůže, program výměnných pobytů však může pokračovat. Urychleně přispěl kraj a francouzští sponzoři a špatný příběh má tak dobrý konec.

Jihočeské centrum Arpida postižených dětí poslalo podobnému zařízení ve Francii 70 speciálních kalendářů tamním postiženým dětem. Za peníze z jejich prodeje měly přijet na výměnný pobyt do Čech, balík však nikdy nedorazil. Podle mluvčí České pošty Dity Václavíkové Česká pošta ověřila, že zásilku ztratila francouzská pošta.

Problém je v tom, že samotná výrobní cena kalendářů a poštovné představuje pouze asi 12 000 korun. Byly ale určeny pro sponzory a charitativní dražby a jejich skutečná cena mohla být daleko vyšší. Ředitel Centra pro postižené děti Arpida Jiří Jankovský byl přesvědčený, že řádově vydělají tisíce euro. Mluvčí Václavíková dodala, že přestože se nejedná o pochybení České pošty, a vzhledem k tomu, že se jedná o postižené děti a jde o neziskovou organizaci, v budoucnu je možné se dohodnout o sponzorském daru. Představitelé českého centra už v březnu zásilku reklamovali, podle Jiřího Jankovského francouzská strana kalendáře netrpělivě urgovala, potřebovala akci rozjet. Dosud se však žádná odpověď nedošla. Dita Václavíková uvedla, že vyjádření z Francie dostala Česká pošta právě včera. Špatný příběh má podle zástupců postižených dobrý konec, urychleně přispěl kraj a francouzští sponzoři. Program výměnných pobytů tak může pokračovat.

Centrum pro postižené děti Arpida chce ve vydávání podobných materiálů, jako byly ztracené kalendáře, pokračovat. Do zahraničí je ale budou vozit už pouze pověření pracovníci.