Topolánek předal Wintonovi čestnou plaketu

Praha - Britský předválečný zachránce několika stovek československých židovských dětí Nicholas Winton dnes obdržel od premiéra Mirka Topolánka čestnou plaketu. Winton je v Česku na třídenní návštěvě. Naposledy byl v ČR loni na podzim. Během několikadenního pobytu se tehdy zúčastnil konference Forum 2000 a setkal se s politiky. Královna Alžběta II. Wintona povýšila do rytířského stavu. Český Řád Tomáše Garrigua Masaryka mu byl udělen v roce 1998.

„Je to pro mě nesmírně dojemná situace a musím říct, že teď je to snad ještě těžší, než když jsem pomáhal těm dětem,“ uvedl s úsměvem devětadevadesátiletý Winton po převzetí ocenění.

Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové je zájem veřejnosti o Wintonův příběh důkazem toho, že lidé „touží po dobru“. Winton však uvedl, že v současném světě je obtížné věřit ve výhru optimistů. „Jsem ale přesvědčený, že jinak se žít nedá,“ podotkl.

Winton zavzpomínal také na dobu před druhou světovou válkou, kdy patřil k té části britské společnosti, která nesouhlasila s podepsáním mnichovské dohody. Po skončení dnešní tiskové konference odjel do pražského Hotelu Praha, kde jeho záchranná akce začala. V budoucnu by ve zdejší kavárně měla být pamětní deska připomínající jeho čin.

V úterý Winton navštívil Observatoř Kleť na Českokrumlovsku. Tamní astronomové po něm pojmenovali novou planetku. Brit se také v Česku setkal s žáky základní školy v Kunžaku na Jindřichohradecku, kteří pro něj chtějí Nobelovu cenu za mír a loni po něm pojmenovali školu.

Těsně před začátkem druhé světové války zachránil Winton 669 dětí z Československa, když zorganizoval jejich převoz do Británie. Zachránění, z nichž 16 žije v Česku, mají na 5000 potomků.