Po včerejších bouřkách stále nejezdí vlaky na dvou tratích

Praha - Českým drahám se po středečních silných bouřkách dosud nepodařilo obnovit provoz na všech tratích; vlaky stále nejezdí na dvou z nich. Velkým problémem zůstává především uzavření trati mezi Kolínem, Havlíčkovým Brodem a Brno, kde se opravy protahují.

„Výhled zprovoznění se posouvá přibližně na 22:00, trať je velmi poškozená. První vlak, který by tu mohl projet je noční rychlík Pannonia do Bukurešti,“ uvedl mluvčí ČD Ondřej Kubala. Trať je neprůjezdná kvůli popadaným stromům, přepálení trakčního vedení a výpadkům elektřiny. Rychlíky tak jezdí jen mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem.

Druhá uzavírka, která se zřejmě protáhne až do pátečního rána, je stále mezi Zručí nad Sázavou a stanicí Zbraslavice. Vlaky zde nahrazují autobusy. Na ostatních tratích se podařilo obnovit provoz během minulé noci a dnešního dne. Po celý den však vlaky nabíraly zpoždění, které u některých spojů dosáhlo až několika hodin. Například rychlíky z hlavního města do Ostravy dojely v několika případech o čtyři až šest hodin později.

Kvůli řadě poškozených tratí musely dnes dráhy nasadit desítky náhradních autobusů; vlaky na Slovensko přes Čadcu a Horní Lideč byly zcela odřeknuty a soupravy se vrátily do výchozích stanic. Ve třech případech najely osobní vlaky do spadlých stromů. „Tyto mimořádnosti se obešly bez zranění a bez vykolejení souprav,“ informoval během dne Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD.

Celkové škody dráhy zatím nevyčíslily, Kubala je odhaduje řádově na miliony korun. „Stále to upřesňujeme, ještě není vše opraveno,“ řekl.