Velkoměsta protestují proti novele policejního zákona kvůli měření rychlosti

Praha - Velkoměsta Praha a Brno protestují proti novele policejního zákona, kterou schválila sněmovna. Novela totiž ruší pravomoc městských strážníků měřit rychlost projíždějících aut a přiznává ji pouze republikové policii. Města argumentují, že jejich rychlostní radary zlepšily situaci na silnicích a v neposlední řadě plynuly vybrané pokuty do městských pokladen. Nyní všichni včetně ministra vnitra vzhlížejí s nadějí k senátu. Doufají, že horní komora, ve které sedí i starostové, pošle novelu zpátky poslancům k přepracování.

Za cestu do pekla označil pražský magistrát rozhodnutí poslanců. Radní tvrdí, že město přijde o účinnou  zbraň, díky radarům klesl v metropoli počet nehod, i těch smrtelných.

Náměstek primátora Rudolf Blažek rozhodnutí považuje za nesystémové, nekoncepční, naprosto s nikým nekonzultované a ve svém důsledku škodlivé. „V Praze finanční prostředky, které byly vybrány díky činnosti městské policie v oblasti měření rychlosti, maximálně pokryjí náklady, které jsou s tím spojené. Podstatnější je, že mezi roky 2006 a 2007, kdy se začala projevovat novela zákona, zahynulo na pražských silnicích o 23 osob méně a o 40 procent klesl počet dopravních nehod způsobených nepřiměřenou rychlostí. Tento trend v letošním roce pokračuje,“ konstatoval Tejc.

Strážníkům z původní role hlídačů pořádku příliš nezbylo. Od té doby, co mohou rychle jedoucím řidičům udělovat pokuty, skončila většina z nich u měřičů. Města vynaložila na radary a kamery nemalé peníze, samotná Praha investovala více než 75 milionů a nyní hrozí, že přístroje skončí ve skladech. Státní policie však zatím o jejich odkupu nechce ani slyšet, podle jejího prezidenta Oldřicha Martinů o tom zatím ani neuvažuje.

Policejní prezident není Nadšený ani z toho, že rychlost by musela i ve městech měřit sama státní policie. A proto všichni včetně ministra vnitra vzhlížejí s nadějí k senátu. Doufají, že horní komora, ve které sedí i starostové, pošle novelu zpátky poslancům k přepracování. Ministr vnitra Ivan Langer se chce pokusit senátory přesvědčit, že taková změna je skutečně unáhlená.

Ministr se ale asi zapotí, většině senátorů se tato změna líbí. Podle senátora a primátora Teplic Jaroslava Kubery si některá města a obce udělaly výnosný byznys z toho, co má sloužit ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu, a to podpořit nechce.

Ještě letos na podzim by se měl do sněmovny dostat nový zákon o obecní policii, ten by potom mohl radary strážníkům vrátit.