Vláda schválila nákup vojenské techniky z peněz na transportéry

Praha - Část peněz, které měly letos jít na nákup obrněných transportérů Pandur, se použije na jinou vojenskou techniku. Rozhodla o tom dnes vláda. Armáda totiž chce mimo jiné koupit 35 lehkých obrněných vozidel, tři transportní letadla španělské firmy CASA C-295M a 20 terénních vozů Land Rover.

Ministerstvo chtělo pro letošní rok do transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr investovat asi 4,4 miliardy korun. Většinu z ušetřených prostředků bude ale resort investovat jinde, zbylé peníze se stanou rozpočtovou rezervou.

„Jedná se o finanční prostředky původně určené k pořízení obrněných transportérů,“ uvedlo již dříve ministerstvo s tím, že na nákup letadel, lehkých obrněných vozidel a další vojenské techniky půjde zhruba 3,9 miliardy korun. Na tři dopravní letadla se počítá celkem s 2,2 miliardy korun, na lehká obrněná vozidla i terénní rovery je vyčleněno asi 1,3 miliardy korun, zbylé peníze jsou určené k pořízení radiostanic, meteorologických systémů a dalšího vybavení.

Vojsko chtělo původně koupit 199 transportérů Pandur celkem za 20 miliard korun. Částku by ale vojáci platili postupně. Loni na konci roku však vláda původní smlouvu vypověděla kvůli tomu, že společnost nedodala první vozidla včas. Zástupci ministerstva a Rakušané se však přesto zřejmě dohodnou na novém kontraktu. Vyjednávání o něm začne příští týden. Na jeho základě by však vojsko mělo koupit jen 107 obrněnců.

Podle ministerstva je důvodem k nákupu techniky zhoršující se bezpečnostní situace v zahraničních misích vojska. V Afghánistánu totiž již letos zemřeli dva čeští vojáci. Armáda teprve nedávno koupila osm lehkých obrněných vozidel, která by měla vojáky více chránit. V afghánské provincii Lógar členové českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) využívají několika vozidel Dingo 2. Vojenští policisté, kteří působí v nebezpečné provincii Hílmand, koupili čtyři obrněnce Iveco.

Z dvou desítek roverů by jich 18 mělo být v sanitní verzi a dva více obrněné. Již nyní má vojsko ve výzbroji několik stovek roverů. Podle dřívějších informací přitom vojsko do roku 2009 nákup dalších roverů neplánovalo.

Právě kvůli přepravě vojáků i materiálu do misí chce vojsko pořídit také transportní letadla, která by měla nahradit dosluhující letouny Antonov An-26. Zástupci ministerstva obrany již nedávno s konsorciem EADS podepsali memorandum o porozumění, které se týká výměny pěti nepotřebných českých letadel L-159 za jeden nově vyrobený transportní CASA C-295M.

Obchod však tehdy kritizovala konkurenční firma Alenia Aeronautica, která vojsku nabízela vlastní stroj. Italský výrobce letadel dokonce podal mimo jiné stížnost Evropské komisi a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle Italů připravovaný obchod porušil zásady transparentnosti a nediskriminace Evropské unie při uzavírání veřejných zakázek. Podle ministerstva by se však mělo prokázat, že úřad postupoval v souladu s právním řádem ČR i EU.

Obrněnec Dingo 2
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24