Evropské dopravní tepny čeká nápor, lidé vyrazili na dovolené

Praha - Začaly prázdniny, a proto se čekají zácpy na silnicích. Jako každý rok vyrazí totiž většina lidí právě tento víkend na dovolenou. Dopravní komplikace se čekají prakticky po celé Evropě, Česko nevyjímaje. Národní autokluby předpokládají extrémní provoz hlavně zítra. S nejdelšími kolonami mají řidiči počítat v jižním Německu, Rakousku a v Chorvatsku.

Letní prázdniny začínají tento víkend nejen v Česku, ale i na Slovensku, v některých spolkových zemích Německa, části Rakouska, Dánska, Nizozemska a Belgie.

Nejpřetíženější tahy budou ty ze severu na jih. V Rakousku to je dálnice A2 a A4 z Vídně, alpská dálnice A10 a horské tunely. Ve Švýcarsku pak dálnice A2 z Basileje a A13 přes průsmyk San Bernardino. V Německu bude nejvyužívanější asi dálnice Kolín - Norimberk, z Frankfurtu na jih a Berlín - Mnichov.

Hustá doprava se čeká i na cestě do Chorvatska. Dispečeři nevylučují kolony dlouhé až 30 kilometrů. Řidičům proto radí vzít si na cestu dostatek tekutin, trpělivosti a dodržovat bezpečnou vzdálenost při jízdě v kolonách a přestávky.  

Dobrou zprávou pro lidi mířící na dovolenou ale je, že ve většině zemí platí prázdninové víkendové omezení kamionů. Vyjíždět by neměly v pátek v podvečer, v sobotu dopoledne a celou neděli, a to až do konce srpna.