Sociální demokraté se hádali, kdo může za přeběhlíky

Praha - Ostrá výměna nározů proběhla na dnešním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Příčínou sporu bylo to, kdo může za přeběhlíky, tj. poslance, kteří byli zvoleni za ČSSD, ale její řady z různých důvodů opustili. Jiří Paroubek pak ale před novináře předstoupil s tím, že se už k přeběhlíkům nehodlá vracet a chce se soustředit na úspěch v podzimních volbách.

 

 

Jeden z nespokojených členů strany, ústecký volební lídr Jaroslav Foldyna, si postěžoval, že ho Paroubek čtyřikrát kriticky zmínil v souvislosti s jeho komentářem k situaci v poslaneckém klubu, který v minulých dnech ztratil již čtvrtého člena. Foldyna uvedl, že by za to mělo nést odpovědnost vedení strany, poslaneckého klubu a okresních a krajských organizací.

Toto tvrzení se ale nesetkalo s velkým pochopením, následovala slovní přestřelka s Paroubkem, členem krajského výboru ČSSD Moravskoslezského kraje Lubomírem Zaorálkem i místopředsedou poslanců ČSSD Davidem Rathem. Paroubek navíc kritizoval Foldynu, že interní vnitrostranické spory ventiluje před novináři: „To, co jsme si řekli na vnitrostanické půdě, mělo smysl, aby si nechal na vnitrostranickou půdu.“

Kdo může za přeběhlé poslance?  

Sociální demokraté mají různé názory na to, kdo odchod členů strany zavinil. Vedení strany obviňuje předsedu vlády Mirka Topolánka a jeho poradce Marka Dalíka, krajské organizace ČSSD ale kritizují i volební lídry, vedení strany i špičky poslaneckého klubu.

Už při příchodu na jednání padala na adresu přeběhlíků tvrdá slova. Například Jiří Paroubek hovořil o jejich mravní zchátralosti, protože přeběhlíci hlasují v rozporu s programem, za který byli zvoleni. V tom svého šéfa podpořil někdejší ministr zdravotnictví, psychiatr Ivan David.

Petr Wolf se vrátil ze zahraniční cesty 

Na tuto kritiku už mohl reagovat i Petr Wolf, který po 18. hodině přistál na letišti v Ruzyni. Poslanecký mandát prý rozhodně nemíní složit, volby jsou totiž tajné a nikde není dáno, že ho volili jen příznivci ČSSD. „My nemáme vázaný mandát. Ať to pan Paroubek změní, a potom srazím paty a půjdu.“ Necítí se prý být ani přeběhlíkem a do jiné politické strany se nechystá.

Z ČSSD od voleb odešli už čtyři poslanci, což je při těsném rozložení sil ve sněmovně pro stranu hodně nepříjemné. Nejprve vystoupili Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří podpořili vznik koaliční pravicové vlády a byli za to vyloučení z klubu i ČSSD. Evžena Snítilého vyloučili sociální demokraté za to, že při prezidentské volbě zvedl ruku pro Václava Klause. Petr Wolf, který chce podpořit stavbu radarové základny USA v Česku, je čtvrtý a vystoupil nedávno z ČSSD sám.

Jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24