Bez proudu zůstává už jen asi 600 zákazníků

Praha - Kvůli následkům bouře, která zasáhla Českou republiku ve středu, zůstávalo dnes večer bez elektřiny ještě 600 zákazníků energetické společnosti ČEZ. Před půlnocí z pátku na dnešek jich bylo zhruba 5000. Informovala o tom mluvčí firmy Ivana Vejvodová. Kalamitní stav byl k dnešním 19:00 už jen v celém Pardubickém kraji a na Kutnohorsku
ve středních Čechách.

Energetici budou v odstraňování poruch pokračovat i dnes v noci tak, aby v neděli už eletřinu měli všichni zákazníci. Opravy se nyní zaměřují
především na nízkém napětí, mimo jiné hlavně na Litomyšlsku a Chrudimsku. Nejvíce postiženými oblastmi byly Středočeský a Pardubický kraj.

Vejvodová dále uvedla, že k dnešním 19:00 byl kalamitní stav zrušen na
Benešovsku, Příbramsku a v Praze-západ ve Středních Čechách, v celém
Moravskoslezském kraji, na Rychnovsku a Jičínsku na Královéhradecku, na Havlíčkobrodsku na Vysočině, na Vsetínsku na Zlínsku a také na Olomoucku - konrétně v Olomouci, Šumpersku, Přerovsku a Jesenicku.

Bouře způsobila řadu výpadků v dodávkách elektřiny. Zejména za to mohly stromy zlomené a vyvrácené větrem, které popadaly do vedení. Podle hrubých odhadů se očekávají škody kolem 80 milionů korun. Nejvíce postižených zákazníků, 750.000, bylo ve středu kolem 20:00. Zaznamenáno bylo pět poruch na vedení velmi silného napětí a 364 poruch na vedení vysokého napětí. Na nízkém napětí bylo hlášeno kolem 1000 poruch.

Většinu výpadků poruchové čety odstranily v noci na čtvrtek. Problémy
přetrvávají hlavně v místech, kde popadalo velké množství stromů.

Bouře a s ní spojené přívalové deště a vítr ale nezpůsobily škody jen v
energetice. Největší domácí pojišťovny zatím škody odhadují na více než 300 milionů korun. Nejvíce jich evidují ve středních a východních Čechách. Jde podle nich hlavně o zaplavené sklepy a poničené střechy domů.

Společnost Lesy České republiky odhaduje své škody ve státních lesích na téměř 700.000 metrů krychlových poničeného dřeva. Prezident Agrární komory Jan Veleba v pátek uvedl, že zemědělci letos z polí kvůli středečním bouřkám sklidí o 200.000 až 300.000 tun obilí méně, než předpokládali, a na tržbách tak přijdou i o více než miliardu korun.