Julínek Českou lékařskou komoru o nových reformách nepřesvědčil

Praha - Češi platí regulační poplatky u lékařů přesně šest měsíců a za tu dobu již vydali ze svých kapes zhruba dvě a půl miliardy korun. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se dnes setkal s Českou lékařskou komorou (ČLK), kde ministerstvo prezentovalo podrobnosti ke všem šesti dalším plánovaným reformním zákonům. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka je plánovaná reforma pro lékaře nevýhodná. Kubek kromě toho nevidí snad vůbec nic dobrého ani na současné reformě; ta však podle ministerstva už naopak přináší ovoce.

Julínek dnes lékařům slíbil, že dostanou veškeré podklady k reformě. Paragrafované znění připravovaných zákonů o zdravotních službách, o specifických službách a zdravotnické záchranné službě jim poskytne, aby je zveřejnili na webu lékařské komory a mohli se k nim vyjádřit všichni
členové stavovské organizace. Ministr také slíbil, že k analýze reformy, kterou dnes přednesl Kubek, podá písemné vyjádření, aby vyvrátil všechny připomínky a obavy lékařů. Do konce července je čas na připomínky ke třem normám o službách pro pacienty. V polovině prázdnin by lékaři měli dostat paragrafované znění pojištovenských zákonů.

Během diskuse zaznívala konfrontační slova. Kubek opakovaně mluvil o tom, že ministr pacientům lže, posupně se ale atmosféra uklidnila. Obě strany se dohodly, že budou na přípravě zákonů spolupracovat a ministr zapracuje připomínky komory.

Pojišťovny prý ušetřily miliardy

Za šest měsíců se na poplatcích vybraly dvě a půl miliardy korun, ušetřili vážně nemocní pacienti i pojišťovny a o 40 procent ubylo vydaných receptů. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vrátila za půl roku za překročený ochranný pětitisícový limit celkem milion a půl korun šesti stům lidí. „Na konci roku odhadujeme počet pojištěnců, kteří překročí limit, na zhruba sto tisíc pojištěnců a částku mezi dvěma sty miliony až půlmiliardou,“ dodává ředitelka úseku zdravotní péče VZP Marcela Ambrožová. Pacientům, kteří v ordinacích nebo za léky dali víc než 5.000 korun, musejí pojišťovny vrátit peníze nejpozději do dnešního dne.

Podle Julínka pojišťovny ušetřily několik miliard korun a poplatky chrání chronicky nemocné a seniory, kteří za léčbu platí nejvíc. Spokojený je i poslanec Boris Šťastný (ODS): „Fakt, že se nám podařilo zavést regulační poplatky do celého zdravotního systému, je velký úspěch a pokládám to za zlomový okamžik, co se týče reformy českého zdravotnictví. Všichni škarohlídi říkali, že to technicky nezvládneme - pojišťovny, zdravotnická zařízení.“

Se změnami a poplatky se ale pořád všichni nesmířili. Podle Občanského sdružení na ochranu pacientů se dají peníze získat i jinak, než z kapes nemocných. „Pokud zredukujeme nadbytečné nemocnice, tak ušetříme ročně desítky miliard, což je daleko větší efekt a bez zátěže jednotlivých občanů,“ domnívá se předsedkyně sdružení Vladimíra Bošková. Sdružení vadí i fakt, že lidé v sociální nouzi musejí každý měsíc chodit pro nové potvrzení, aby nemuseli u doktora platit. Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Marka Šnajdra je jednoměsíční podmínka v zákoně stanovena proto, aby bylo zabráněno zneužívání.

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky znamenalo zavedení regulačních poplatků prosté zdražení zdravotní péče, aniž by se zlepšila její kvalita. „Toto podstatné zdražení zdravotní péče postihlo zejména nízkopříjmové skupiny - mám na mysli důchodce a rodiny s dětmi. A je logické, že více než 70 procent obyvatel České republiky i nadále požaduje úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví,“ konstatoval Sobotka.

V poplatcích se ale chystají změny. Julínek už musel ustoupit tlaku opozice a nakonec i koalice. Od poplatků by mohli být od příštího roku osvobozeni novorozenci v porodnicích, v ordinacích pak děti do šesti let, dárci orgánů a lidé, kterým léčbu nařídil soud.

Nemocniční kupon
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24