Topolánek: Šest pruhů na D1 je nákladný a překonaný nesmysl

Jihlava - Premiér Mirek Topolánek dnes označil přestavbu D1 do šestiproudé dálnice za nákladný a překonaný nesmysl. Komplikovanou situaci na nejvytíženější české dálnici by podle něj mělo zlepšit dokončení dálnice z Prahy na Hradec Králové. Ta by měla provozu na D1 odlehčit. Některé hmoty a rozměrné náklady by se pak měly přepravovat po železnici. Na samotné D1 je hlavně nutné dokončit stoupací pruhy v místech, kde to terén dovoluje. Premiér to prohlásil v Jihlavě, kde také poděkoval 23 hasičům, policistům, záchranářům a členům krizového štábu z Vysočiny za úspěšné zvládnutí březnové hromadné havárie na dálnici D1.

Největší hromadná havárie v historii země zablokovala dálnici D1 20. března letošního roku. V úseku mezi 100. a 127. kilometrem se během chvíle stalo 93 nehod, při nichž bylo poškozeno 231 vozidel. Tři lidé se zranili těžce, dalších 27 lehce. Celková škoda byla vyčíslena na 27,8 milionu korun.

Předseda vlády dále prohlásil, že ke zlepšení podmínek na D1 nestačí jen dobrá práce příslušníků záchranného systému, ale je nutné zlepšit prevenci a informovanost řidičů. Dále pak uvedl, že dopravní policie musí při výcviku řidičů dbát na to, aby se naučili ponechávat v případě havárie jeden jízdní pruh volný pro záchranáře. Ve spolupráci s mobilními operátory je třeba zajistit stoprocentní pokrytí území signálem. „Zlepšení informovanosti řidičů o provozu na dálnici a jejím stavu se už řeší,“ řekl Topolánek.

Už během letošního léta by měla začít výstavba informačního systému na D1. Zhruba po každých patnácti kilometrech dálnice bude umístěna informační tabule, která umožní řidičům zjistit, jaká je na D1 momentální situace a na co si mají dávat pozor. Tabule řidičům automaticky doporučí nejvhodnější rychlost a styl jízdy. Dalších 30 infopanelů přibude v úseku Praha - Kroměříž, a doplní tak nynějších šest. V místech s nejhustším provozem, tedy u Prahy a u Brna, vznikne navíc systém řízení dopravy. Výstavba a provoz informačního systému bude stát 2,4 miliardy korun.