Strážníci nejspíše o pravomoc měřit rychlost do budoucna nepřijdou

Praha - Městská policie asi do budoucna nepřijde o pravomoc měřit rychlost na silnicích v obci, jak to navrhla sněmovna. Senátoři ODS ale zvažují, že by místo aktuální změny zákonů souvisejících s reformou policie problém řešila na podzim samostatná novela. O tom, které z variant dá klub přednost, definitivně rozhodne až příští úterý. Z vyjádření předsedy senátorů ODS Jiřího Stříteského a ministra vnitra Ivana Langra (ODS) po dnešním jednání klubu vyplynulo, že podobné řešení by se mělo týkat i vyšetřování trestných činů policistů.

Ministr se dohodl se senátory na dvou návrzích. Buď by měli celý zákon vrátit do sněmovny, nebo ho schválit. Pravomoci městských strážníků by se pak upravily v novele zákona o obecní policii, kterou bude ministerstvo vnitra předkládat na podzim. Pokud se novela prosadí, senátoři chtějí zpřísnit podmínky, za kterých by obecní policie mohla radary používat. „Přál bych si, aby byl legislativní proces co nejdříve za námi, abychom měli dostatečnou dobu pro přípravu organizačních změn,“ řekl Langer a naznačil, že by dal přednost variantě samostatné novely, což preferuje i opoziční ČSSD.

„Oprávnění by mělo být zachováno, ale ne za stejných podmínek, jako jsou nyní, kdy obecní policie spotřebovává 40 procent své činnosti na měření rychlosti,“ domnívá se bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. Ten v souvislosti s eventuálními změnami kompetencí městské policie preferuje novelu zákona o obecní policii. Městská policie by podle něj navíc měla při rozhodování, kde bude měřit, také více navazovat na práci Policie České republiky.

Navzdory nesouhlasu ČSSD s reformou policie se ministr vnitra neobává ani toho, že by upravené reformní zákony sněmovna neschválila. „Věřím, že od 1. ledna 2009 bude reforma policie platit v původní verzi, tedy že i městská policie bude oprávněna měřit rychlost ve větší spolupráci s republikovou policií, a že i nadále trestné činy policistů bude vyšetřovat státní zástupce,“ uvedl Langer.

„Kdyby se měl zákon vracet, tak pan ministr samozřejmě riskuje, že dostane 20 nebo 30 pozměňovacích návrhů, a to by mohlo reformu policie ohrozit,“ myslí si však senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS). Někteří senátoři ODS totiž Langera podpořit nemusí - trvají na tom, že městská policie byla zřízena, aby udržovala pořádek v obcích, například pokutovala řidiče za špatné parkování.

Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS), který rozhodnutí sněmovny označil za neuvážené, byl s jednáním senátorů a Langra částečně spokojen. „Myslím, že je určitý prostor, jak tu věc vrátit zpátky. Možná ne do úplně stejné podoby, ale určitě pod nějakou větší kontrolu ve spolupráci s republikovou policií,“ konstatoval.

Ministr vnitra Ivan Langer
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24