Slovinsko zavedlo zpoplatněné dálniční známky

Praha - Od dnešního dne jsou zpoplatněny dálnice a rychlostní silnice ve Slovinsku. Nejlevnější kupon má půlroční platnost a stojí 35 euro (900 korun). Čeští turisté, kteří cestují do Chorvatska, musí projet asi patnáctikilometrový úsek slovinské dálnice. Cesta se jim tak zase o něco prodraží.

Před zavedením dálničních známek zaplatili řidiči, kteří jeli do Chorvatska, za přejezd u slovinského města Maribor 0,75 eura. Cesta po slovinské dálnici na dovolenou a zpátky je tedy stála 1,5 eura. I při nových pravidlech je možné, aby se turisté platbám vyhnuli, tedy pokud pojedou po silnicích nižších tříd. Zpoplatněné jsou dálnice, ty jsou označeny písmenem A, a rychlostní silnice označené písmenem H.

Pokud řidiči pojedou po slovinských dálnicích bez známky, hrozí jim pokuta 300 až 800 euro. „Máme takové předběžné hlášení a varování, že policistů bude v úseku před chorvatskými hranicemi spousta. Navíc ředitelství silnic a dálnic vyšle své kontroly, které budou dálnice velmi ostře hlídat,“ varuje řidiče vedoucí oddělení turistických informací Automotoklubu Miroslav Preclík.

Dálniční známky jsou v evropských zemích obvyklé. „Dá se říci, že dálniční známky používá už polovina evropských zemí, jako je Maďarsko, Rakousko, balkánské státy, Švýcarsko a další,“ říká Preclík. Další země jako Chorvatsko, Itálie, Francie a Španělsko pak mají zavedený mýtný systém.

Zpoplatněné zatím nejsou dálnice v Německu. Přestože se tento návrh na zavedení poplatků několikrát projednával v německém parlamentu, nikdy zatím neprošel.