Udeřila horka, od deště nás dělí dva dny

Praha - Dnešek a zítřek bude patřit mezi nejteplejší dny tohoto týdne. Denní teploty mají vystoupat až na třiatřicet stupňů a lékaři varují před vycházením v poledních a odpoledních hodinách. Horko vystřídají bouřky doprovázené krupobitím a přívalovými dešti. Na západ Čech přijdou již ve čtvrtek, v průběhu noci a následujícího dne zasáhnou celou republiku a přinesou ochlazení. Meteorologové také předpovídají silný vítr. V  nárazech může dosáhnout rychlosti 50 - 90 kilometrů za hodinu.  

„Teploty jsou důsledkem přílivu teplého vzduchu od jihu a zároveň vrcholícího léta. Vzduch ale rozhodně nebude nějak mimořádně teplý, teploty budou jenom kolem třiceti stupňů, v současné době by teploty mohly být o pět stupňů vyšší,“ řekl meteorolog z Českého hydrometeorologického úřadu Jan Pavlík. Hydrometeorologický úřad na dnešek dokonce vydal výstrahu před příliš horkým počasím.

V souvislosti s dnešními vysokými teplotami varují lékaři před přílišným pobytem na slunci, upozornění se týká především starších lidí a dětí. Tradičně zdůrazňují dodržování pitného režimu. „Děti jsou na horko citlivější a dochází u nich k rychlejší dehydrataci, takže je nesmírně nutné dodržovat pitný režim. O tom se mluví stále, ale málokdo si uvědomí, že minimálně půl litru se vydýchá a vypotí a teprve další tekutiny, které dodáte, jsou pro organismus,“ upozornila lékařka Irena Kudrnovská.

Bouřky by se na území Česka měly objevit až zítra vpodvečer, kdy zasáhnou západní část republiky. Podle předpovědí počasí se tak přitom mělo stát už v noci z neděle na pondělí. Meteorologové upozorňují, že očekávané frontální bouřkové pásmo může přinést lokální záplavy, krupobití a přívalové deště - ty by měly postupně zasáhnout celou republiku.

O víkendu se očekává polojasné až oblačné počasí s ojedinělými přeháňkami nebo bouřkami. Teploty ve srovnání s první částí týdne klesnou o více než deset stupňů a budou se pohybovat v rozmezí dvaceti a pětadvaceti stupňů.
Horké počasí
Horké počasí
Více fotek
  • Horké počasí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/293/29300.jpg
  • Počasí na nadcházející dny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/293/29284.jpg