Zdravotnické odbory: Chystáme další protesty proti reformám

Praha - Zdravotnické odbory na podzim chystají další protestní akce proti reformním záměrům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), přičemž nevylučují ani případnou stávku. Podle místopředsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové je jedním z důvodů k protestům návrh na změnu záchranných služeb. Poslední stávka proti reformám zdravotnictví, do níž se zapojilo asi 30 000 z 200 000 zdravotníků, proběhla 24. června.

Julínek se před dvěma týdny rozhodl svůj reformní balík zákonů rozdělit a sporné normy například o převodu nemocnic na akciové společnosti pozdržet. Předložit hodlá pouze tři zákony, u nichž předpokládá shodu - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě.

Odbory však kritizují i tyto předlohy zákonů, podle Žitníkové například navrhované změny u 'záchranek' mohou situaci pacientů zhoršit. „Odbory jednoznačně proti těmto záměrům budou postupovat. Počítáme s tím, že budeme pořádat další akce. V žádném případě stávka, která teď probíhala, nebyla poslední,“ uvedla místopředsedkyně zdravotnických odborů. Jejich předseda Jiří Schlanger ministra před týdnem vyzval, aby dal do debaty celou reformu.