Zasedání vlády (2. července)

Praha - Vláda na svém středečním zasedání schválila novelu školského zákona, podle které by například rodiče nově platili za pobyt dětí v posledním ročníku mateřské školy. Novelou soudního řádu se snižuje jistina, kterou musí složit oběti domácího násilí při vznášení návrhu předběžného opatření. Vláda dnes schválila i sporný zákon o vypořádání majetku zemědělských družstev a návrh novely energetického zákona, který má zjednodušit podmínky pro podnikání v energetickém průmyslu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil má do konce prázdnin představit koaliční návrh na přímou volbu prezidenta.

Od nového školního roku by měli rodiče nově platit za pobyt dětí v posledním ročníku mateřské školy. Novela školského zákona také ruší omezení nejnižšího počtu dětí v malých školách, usnadňuje získání dalšího výučního listu v novém oboru a upřesňuje podmínky pro uznání zahraničních vysvědčení.

Novela soudního řádu snižuje jistinu, kterou musí skládat oběti domácího násilí při vznášení návrhu předběžného opatření, kterým například chtějí omezit přístup násilníka ke společnému kontu. Návrh počítá také s rozšířením důvodů pro vykázání, například o takzvaný stalking, tedy nežádoucí slídění. Další změnou má být zavedení patnáctidenní lhůty, ve které má o odevzdání dítěte do péče druhého rodiče rozhodnout odvolací soud.

Vládou prošel i sporný zákon o vypořádání majetku zemědělských družstev. Nástupcům zkrachovalých JZD ukládá povinnost finančně se vypořádat s bývalými podílníky. Zhruba 100 tisíc oprávněných osob by tak mělo dostat zaplaceno za svůj majetek až 10 miliard korun.

Okruh elektrických přípojek, jejichž zřízení hradí distributor energie, rozšiřuje novela energetického zákona. Distributoři budou muset platit zřízení přípojky vždy, pokud se novostavba nachází v zastavěném území obce. Mimo ně bude platit stejně jako dosud limit padesáti metrů. Nyní hradí distributoři elektřiny pouze připojení novostaveb do padesáti metrů od sítě bez ohledu na umístění, náklady přesahující tuto vzdálenost nese ten, kdo o připojení požádá.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil má vládě do 31. srpna předložit koaliční návrh na přímou volbu prezidenta. Vláda tak zažehnala spory o návrhu zelených vypsat o přímé volbě prezidenta referendum.