Kauza Kovohutě Břidličná: předlistopadový ministr Krumnikl zproštěn viny

Ostrava - Ostravský krajský soud dnes zprostil obžaloby všechny tři obviněné v kauze Kovohutě Břidličná (KOB). Bývalý generální ředitel hutí Ondřej Hradil, předlistopadový ministr paliv a energetiky Antonín Krumnikl a podnikatelka ze Vsetínska Marcela Gajdová čelili obvinění z údajně nezákonných stamilionovým machinací souvisejících s nákupem většinového podílu akcií zmíněné společnosti. Hrozilo jim až dvanáct let vězení, ale soudce měl na rozdíl od žalobce jiný názor, a obžalované osvobodil.

Zmíněná trojice měla být hlavními aktéry celé kauzy kovohutí na Bruntálsku. Podle státního zástupce fingovali prodej části výrobního zařízení kovohutí a jeho zpětný odkup za značně nadhodnocenou sumu. Vznikla tak neexistující pohledávka. Trojice ji pak údajně využila k dalším operacím mezi navzájem provázanými firmami, které zcela ovládala. Hradilova společnost Lombard tak měla získat bez vynaložení jediné koruny akcie v hodnotě 310 milionů korun. Společnost KOB skončila v červnu 2000 v konkurzu. Věřitelé uplatnili pohledávky za 3,5 miliardy korun.

Hlavním iniciátorem obchodů měl být bývalý generální ředitel hutí Ondřej Hradil, který čelil obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku. Krumnikl a Gajdová se zpovídali z napomáhání k tomuto trestnému činu. Každému přitom hrozilo až dvanáctileté vězení.

Rozsudek mohl být vynesen už před rokem, ale předseda senátu v květnu 2007 jednání nakonec kvůli novým důkazům odročil. A to i přesto, že už advokáti, žalobce a souzení přednesli své závěrečné návrhy. Soud si nechal doplnit znalecký posudek a z výpovědi vyplynulo, že prováděné transakce KOB nepoškozovaly a z ekonomického hlediska tvořily logický celek. O nevinně obžalovaných rozhodlo podle soudce celkem 13 posudků. Soudní proces trval osm let - obžalovaní a jejich obhájci byli střídavě nemocní a neustále upozorňovali na údajné procesní chyby.

Jelikož státní zástupce Dušan Táborský nebyl na rozdíl od obžalovaných s rozsudkem spokojen, případ bude šetřit odvolací vrchní soud: „Já jenom odpovím, že vyšetřování trvalo necelých patnáct měsíců a v únoru 2000 jsem podal obžalobu. No comment.“

Antonín Krumnikl (vlevo) se svým obhájcem
Antonín Krumnikl (vlevo) se svým obhájcem