Autodopravci bijí na poplach, nejsou řidiči

Pardubice - Autodopravci na východě Čech bijí na poplach. Nemohou sehnat profesionální řidiče. Ti jsou totiž už několik let nedostatkovou profesí. Podle odhadů jich jen v tomto regionu chybí tisíce a situace se spíše zhoršuje, než zlepšuje. Staří řidiči totiž odcházejí a mladí na trhu práce nejsou. Autodopravci si proto řidiče navzájem přetahují. Příhraniční autodopravci se snaží nalákat řidiče z Polska, pardubický dopravní podnik se v náborové kampani zaměřuje hlavně na ženy.

Dříve produkovala řidiče armáda v rámci základní vojenské služby. Nyní tomu tak není, ale náhradní řešení nikdo nenašel. Soukromý dopravce Josef Möller uvedl, že má na úřadu práce podanou permanentní žádost, ale ozvou se mu jeden, dva profesionální řidiči za měsíc. Josef Pelikán, ředitel pardubického dopravního podniku, přiznal, že si řidiče navzájem přetahují.

Problém prohlubuje i fakt, že mladí lidé, kteří by se řidiči z povolání chtěli stát, musí čelit přísným zákonným podmínkám pro tuto profesi. Většinu z nich to odrazuje.

Autodopravci se teď proto začínají obracet na školy a učiliště. Například v Holicích spustí v září nový studijní obor - automechanik, řidič. „Věříme, že tím dojde ke zkvalitnění a získání kvalifikované pracovní síly,“ uvedl ředitel Střední automobilní školy v Holicích Michal Šedivka. Zatím ale není jisté, zdali bude o tento učební obor zájem. První proškolení řidiči budou k dispozici nejdříve za dva roky.