Čeští policisté v Chorvatsku zatím moc práce nemají

Omiš (Chorvatsko)/Praha - V prvním týdnu své chorvatské mise zatím čeští policisté moc práce neměli. Vyšetřovali pouze dva případy, kdy se naši turisté dostali na Makarské riviéře do problémů. V tom prvním zjišťovali, zda pes, který pokousal českého turistu, byl očkovaný. Teď pomáhají manželům, kterým někdo ukradl poznávací značku z auta. První čtyři policisté, kteří pomáhají českým turistům, odjeli do oblasti Splitu a Omiše v pondělí. S dalšími kolegy se tam budou střídat až do 1. září.

Pokousanému muži asistovala policistka Monika Horová již den po příletu. Chorvatští policisté ji o pomoc požádali především kvůli tlumočení. „Domluvit se chorvatsky bylo samozřejmě nejdůležitější podmínkou, aby nás policie na tyto pozice vybrala,“ uvedla policistka. K dalším kritériím patřila podle ní také znalost angličtiny.

Dnes řeší Horová případ manželů, kterým v Podgoře odcizili státní poznávací značku ze zaparkovaného vozidla. O možnosti nechat si poradit od českých strážců zákona se dozvěděli přes české velvyslanectví v Chorvatsku. „Turisté zatím o nás ještě moc nevědí,“ vysvětlila policistka.

Turistům pomáhají česko-chorvatské smíšené hlídky  

Proto spolu s Chorvaty vytvářejí jejich čeští kolegové smíšené hlídky a navštěvují turistická místa a pláže. Podle Horové přítomnosti české policie uvěří lidé až v okamžiku, kdy je potkají, přestože o ní někteří již věděli z médií.

Horová působí v Omiši na Makarské riviéře. Spolu s ní tam slouží její kolega, který jezdí spolu s Chorvaty po okolí automobilem a je připraven pomoci u dopravních nehod. Další dva strážci zákona jsou přiřazeni na policejní služebny ve Splitu. Podle policistky zatím nemuseli řešit žádný problém, turistům radí a poskytují potřebné informace. „Hlídkují v historickém centru, u trajektů a na vlakovém a autobusovém nádraží,“ řekla Horová.

Strážci zákona jsou podle policistky na příjmu 24 hodin denně. V okolí budou řešit s lidmi jejich problémy osobně, vzdálenějším turistům pomohou alespoň telefonicky. Spojení zajistí chorvatská policie, lidé by se měli obracet na telefonní čísla 92 a 112. V oblasti okolo obce Baška Voda mohou Čechům na základě reciproční dohody pomoci slovenští policisté.

Dovolená v Chorvatsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24