Šéf věznic Kula si stěžuje na postup policie, odstoupit odmítá

Praha - Šéf vězeňské služby Luděk Kula nehodlá rezignovat na svoji funkci. V Otázkách Václava Moravce řekl, že právě dnes podal stížnost proti stíhání za nákup nefunkčních rušiček mobilů ve věznicích. Odvolat ho může ministr spravedlnosti, s nímž má schůzku po neděli. Kula řekl, že obvinění považuje za nesmysl.

„Dnes jsem podal stížnost prostřednictvím státního zástupce, jedna kopie šla na příslušný orgán policie, druhá na příslušné státní zastupitelství,“ řekl Kula. Také dodal, že si ani na okamžik nepřipustil, že by mohl skončit v zařízení, jemuž šéfuje. Svou obhajobu hodlá postavit na listinných důkazech, ve kterých chce přesně analyzovat a zdůvodňovat každou věc, která je mu v usnesení kladena za vinu.

Luděk Kula:

Pokud se bude vyšetřování protahovat, pak si pro dobro vězeňské služby, a možná i pro své vlastní, vezmu dovolenou.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pátek uvedl, že Kulu odvolá z funkce, pokud policie dojde z závěru, že jeho setrvání ve funkci může ohrožovat vyšetřování kauzy. Ředitel věznic bude ministra informovat o obsahu své stížnosti a svém podrobném stanovisku počátkem příštího týdne.

S případnou rezignací chce však Kula počkat až do dalšího rozhodnutí trestních orgánů, které požádá, aby rozhodovaly co nejrychleji. „Pokud se bude celá věc protahovat, jsem připraven si pro dobro vězeňské služby i své vlastní vzít dovolenou,“ uvedl.

Policie Kulu obvinila kvůli zakázce na rušičky mobilních telefonů ve věznicích. Se svým bývalým náměstkem Zdeňkem Kreuzziegerem měli způsobit státu škodu ve výši 20 milionů korun. Za porušení povinností při správě cizího majetku jim hrozí dva roky až osm let vězení. Kreuzziger už dříve rezignoval. Stihl to ještě předtím, než ho policie obvinila a získal tak půlmilionové odstupné a doživotní rentu ve výši 40 tisíckorun měsíčně.