Za první pololetí poklesl počet nehod i jejich obětí

Praha - Počet dopravních nehod i jejich obětí v prvním pololetí letošního roku poklesl oproti srovnatelnému loňskému období. Policisté v prvních šesti měsících šetřili 78 778 kolizí, loni jich evidovali o 7 908 víc. Karamboly od ledna do června zaplatilo životem 445 lidí, tedy o 49 méně než loni. Zároveň jde o druhý nejnižší počet usmrcených lidí v tomto období od roku 1990.

Zdroj: www.hzsmsk.cz Autor: HZS Moravskoslezského kraje

Nejméně lidí padlo za oběť nehodám v prvních šesti měsících roku 2006 - podle statistik se tehdy nevrátilo z cest 434 lidí. Naopak nejtragičtější bylo první pololetí roku 1994, kdy na silnicích zemřelo 640 lidí.

Ve srovnání s loňským rokem policisté zaznamenali pokles i u počtu těžce a lehce zraněných a u způsobené škody. Těžká poranění si letos z karambolů odneslo 1 775 lidí, loni to bylo 1 919 lidí. Letošní počet je vůbec nejnižší od roku 1990. Lehká zranění letos od ledna do června utrpělo 11 598 lidí, což je o 205 lidí méně než loni. Letošní kolize podle policejních statistik způsobily škodu ve výši téměř 3,8 miliardy korun.

V červnu na silnicích zahynulo 99 lidí, tedy o patnáct osob méně než v minulém roce. Příznivější byl rok 2006, kdy v šestém měsíci zemřelo 90 lidí. Nejvíce lidí v červnu zemřelo hned první den v měsíci, kdy si nehody vyžádaly devět lidských životů. Nejtragičtějším dnem v prvním pololetí byla středa 13. února - policisté tehdy napočítali deset obětí.

Nejnebezpečnější jsou letos podle statistik silnice ve středních Čechách, kde v prvních šesti měsících zemřelo 79 lidí. Naopak nejméně osmnáct obětí si vyžádaly kolize na území metropole.